İsrail ordusu, 7 oktyabr 2023-cü ildən bəri Qəzza zolağından əsir tutduğu 14 Fələstinlini aylar sonra azad edib.
AzerVoice xəbər verir ki, məlumata görə, əsirlər Deyr əl-Bələhdə, şəhərin mərkəzində yerləşən Kisufim Sərhəd Keçid Nöqtəsindən sərbəst buraxılıb.
Onlar Beyt əl-Əksa Şəhidlər Xəstəxanasına Qızıl Xaç Komitəsinə aid vasitələrlə aparılıb və orada tibbi müayinədən keçirilib.
Azad edilən şəxslərin İsrail həbsxanalarında saxlanıldığı müddətdə sistematik işgəncə, aclıq və qəsdən tibbi laqeydlik kimi pis rəftarlara məruz qaldıqları vurğulanır.
Əvvəlki sərbəst buraxılan əsirlər üzərində aparılan tibbi yoxlamalarda işgəncə izləri, aclıq və tibbi qulluq çatışmazlığından yaranan sağlamlıq problemləri aşkar edilmişdi.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi, adətən İsrail tərəfindən sərbəst buraxılan əsirləri xəstəxanaya yerləşdirərək zəruri tibbi yoxlamaları həyata keçirir, həmçinin əsas geyim və gigiyena məhsulları təmin edir.
#İsrail #Fələstin #Qəzza zolağı #Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi (BQXK) #əsir mübadiləsi #İsrail və Qəzza #əsirlərin geri qaytarılması #İsrail və Qəzza münaqişəsi