İsrail ordusu Qəzza zolağının cənubundakı Rəfah şəhərində tunellərdə mühasirədə qalan daha 9 fələstinlinin öldürüldüyünü açıqlayıb.
AzerVoice xəbər verir ki, ordunun məlumatına görə, ötən həftə tunellərdən çıxdığı iddia edilən şəxslərlə toqquşma zamanı 3 nəfər yaxın məsafədən vurularaq öldürülüb. Dünən aparılan axtarış əməliyyatları zamanı isə daha 6 fələstinlinin həyatını itirdiyi bildirilib. İsrail tərəfi bölgədə əməliyyatların davam edəcəyini qeyd edib.
Rəfahda çoxsaylı fələstinli 10 oktyabr 2025-də qüvvəyə minən atəşkəsdən sonra mühasirədə qalıb. İsrail onların təhlükəsiz çıxışına icazə vermir və bölgədə hücumları davam etdirir. Hücumlar nəticəsində indiyədək 40-dan çox fələstinlinin öldürüldüyü və ya saxlanıldığı bildirilir.
Bəzi ekspertlər silahlı qarşıdurmadan kənarda qalan şəxslərin hədəfə alınmasının beynəlxalq humanitar hüquqa zidd ola biləcəyini vurğulayırlar.
Rəfahda 9 fələstinli öldürüldü, İsrail ordusu Rəfah əməliyyatı, Qəzza zolağı cənub xəbərləri, Rəfah tunellərinə hücum, Qəzzada atəşkəs pozuntusu, Rəfah mühasirə vəziyyəti, Qəzza tunel əməliyyatları, İsrail Qəzza hərbi əməliyyat, fələstinlilərə hücum Rəfah, Rəfahda axtarış əməliyyatı, Qəzza humanitar böhran, Qəzza zolağında yeni itkilər, Rəfahda təhlükəsiz keçid yoxdur, İsrailin Rəfah siyasəti, HƏMAS İzzəddin əl-Qəssam briqadaları iddiası, Benyamin Netanyahu Rəfah qərarı, vasitəçi ölkələr atəşkəs səyləri, beynəlxalq humanitar hüquq iddiaları, müharibə cinayəti müzakirəsi, Yaxın Şərq gərginlik son durum, Qəzza xəbərləri Azərbaycan dilində, Rəfahda tunellərdən çıxanlar iddiası, İsrail ordusu açıqlaması, Qəzzada əməliyyatlar davam edir, Rəfah şəhəri Qəzza cənub, Qəzza atəşkəsi 2025, Qəzza zolağında mühasirə, İsrail Fələstin münaqişəsi, Qəzzada təhlükəsizlik vəziyyəti, Rəfahda ölənlərin sayı artır
#Qəzza #Qəzza zolağı #Qəzza hücumu #Qəzza böhranı və ərəb mövqeyi #Qəzza münaqişəsi #Qəzzanın yenidən qurulması #Qəzza müharibəsi #Qəzza blokadası #Fələstin-İsrail münaqişəsi #Qəzzada infrastruktur yeniləmələri #Qəzzanın yenidənqurma xərcləri #Fələstin-İsrail iki dövlətli həll #İsrail Fələstin müharibəsi #İsrail-Fələstin sülh sazişi #İsrail-Fələstin konflikti