BAKI, AzerVoice, Zeynəb Raminqızı
Qəzzada aclıqdan ölənlərin sayı 188-ə çatıb.
AzerVoice xəbər verir ki, Fələstin Səhiyyə Nazirliyinin Qəzzadakı baş direktoru Munir əl-Burş sosial şəbəkədə Qəzzada aclıqdan ölənlərin ölümü ilə bağlı məlumat paylaşıb.
Burş qeyd edib ki, son 24 saatda biri uşaq olmaqla daha 8 fələstinli aclıqdan ölüb, bununla da Qəzzada ölənlərin sayı 94-ü uşaq olmaqla 188-ə çatıb.
İsrailin hücumları və humanitar yardımı məhdudlaşdıran sıx mühasirə altında Qəzza zolağı geniş aclıq və su, dərman, tibbi ləvazimat və gigiyena ləvazimatlarının çatışmazlığı ilə humanitar fəlakət yaşayır.
Əsas ləvazimatlardan məhrum olan fələstinlilər müvəqqəti çadırlarda və ya gigiyena ləvazimatlarının çatışmadığı, lavaboların qeyri-kafi olduğu və yoluxucu xəstəliklərin tüğyan etdiyi həddindən artıq dolu məktəblərdə sağ qalmaq üçün mübarizə aparır.
Qeyd edək ki, Mülki infrastrukturu da məhv edərək Qəzzanın 88 faizini məhv edən İsrail ordusu, sığındıqları bölgələrdə deportasiya əmrləri ilə yerindən-yurdundan didərgin düşmüş fələstinliləri tez-tez hədəfə alır.
Təxminən 2 milyon 300 min əhalisi olan Qəzzada İsrailin hücumları və deportasiya əmrləri ilə didərgin düşənlərin sayının 2 milyona çatdığı, bir çox insanın isə dəfələrlə evlərindən didərgin düşdüyü bildirilir.
2023-cü il oktyabrın 7-dən bəri İsrailin Qəzza zolağına hücumları nəticəsində ən azı 60 933 fələstinli ölüb, 150 027 nəfər yaralanıb.
#Qəzza #Qəzza zolağı #Qəzza hücumu #Qəzza böhranı və ərəb mövqeyi #Qəzza münaqişəsi #Qəzza müharibəsi #Qəzza blokadası #Humanitar fəlakət Qəzza #Uşaq ölümü Qəzza #Qəzzada humanitar böhran #İsrail və Qəzza münaqişəsi #İsrail vətəndaşlarının Qəzza zolağına qanunsuz girişi