BAKI, AzerVoice, Zeynəb Raminqızı
İsrail Qəzzaya gələn humanitar yardım maşınlarını hədəf alır.
AzerVoicexəbər verir ki, Qəzza hökumətinin media ofisindən verilən yazılı açıqlamada məlumat verilir.
"İsrail Qəzza cəmiyyətini parçalamaq və müqavimət iradəsini qırmaq məqsədi daşıyan bir strategiya ilə fəaliyyət göstərir. Bu məqsədlə xaos mühiti yaradır və humanitar yardımların təhlükəsiz çatdırılmasına mane olur"- deyə açıqlamada qeyd olunub.
Bəyanatda bildirilir ki, Qəzzaya səhiyyə, xidmətlər və qida kimi əsas xidmətləri saxlamaq üçün gündə ən azı 600 yardım və yanacaq daşıyan maşın lazımdır. İsrailin blokadası səbəbindən infrastrukturun tamamilə dağıldığı, humanitar böhranın dərinləşdiyi vurğulanıb.
Bəyanatda davam edən blokada, dinc əhalinin aclıqdan ölməsi və yardımın qarşısının alınması “beynəlxalq norma və razılaşmaları pozan tam hərbi cinayət” kimi qiymətləndirilib. O, həmçinin İsraili, eləcə də səssiz qalan və ya dolayısı ilə iştirakçı olan ölkələri pisləşən humanitar fəlakətə və əhalinin ərzaq, dərman və yanacaq kimi əsas ehtiyaclarından məhrum etməsinə görə məsuliyyət daşıyıb.
Beynəlxalq ictimaiyyətə və insan haqları təşkilatlarına çağırış edilən bəyanatda sərhəd-keçid məntəqələrinin dərhal və davamlı olaraq açıq saxlanması, uşaq qidası və dərman preparatları da daxil olmaqla adekvat yardımların təhlükəsiz şəkildə çatdırılması tələb edilib.
İsrailin hücumları və humanitar yardımların daxil olmasını məhdudlaşdıran sıx mühasirə altında olan Qəzza zolağı geniş aclıq və su, dərman, tibbi ləvazimat və gigiyena ləvazimatlarının çatışmazlığı ilə humanitar fəlakət yaşayır.
Qeyd edək ki, Qəzza zolağında xüsusilə uşaqlar arasında aclıqdan ölənlərin sayı artmaqdadır. Qəzzanın Səhiyyə Nazirliyi Qəzzada aclıqdan ölənlərin sayının 93-ü uşaq olmaqla 180-ə yüksəldiyini açıqlayıb.
Yerli və beynəlxalq dairələr bildirirlər ki, İsrail “aclıq və susuzluqdan silah kimi” istifadə edir.
#Qəzza #Qəzza zolağı #humanitar yardım #Qəzza hücumu #Qəzza böhranı və ərəb mövqeyi #Qəzza münaqişəsi #Qəzzanın yenidən qurulması #Qəzza müharibəsi #Qəzza blokadası #Humanitar fəlakət Qəzza #Uşaq ölümü Qəzza #Qəzzada humanitar böhran #Fələstin humanitar yardımı