ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin arasında sabah keçiriləcək görüş ərəfəsində, Böyük Britaniyanın Baş naziri Keir Starmer və Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski bir görüş keçiriblər.
AzerVoice xəbər verir ki, Baş nazirliyin 10 nömrəli ofisindən verilən açıqlamaya görə, Starmer bu səhər paytaxt Londondakı ofisində Zelenskini qəbul edib.
Starmer və Zelenski, Tramp ilə Putinin sabah Alyaskada keçirəcəyi görüşlə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Liderlər dünən Almaniyada keçirilən görüşləri də müzakirə etdikləri səhər yeməyi zamanı bir araya gəliblər. Görüş zamanı, Ukraynada ədalətli və davamlı sülhə nail olmaq üçün güclü birlik və qətiyyətin vacibliyi ilə bağlı həmfikir olduqları qeyd olunub.
Hər iki lider bu görüşün, Putinin sülh məsələsində nə dərəcədə ciddi olduğunu göstərmək üçün addım atdığı bir vaxtda irəliləyiş əldə etmək baxımından mühüm fürsət olduğunu bildiriblər.
Qeyd edək ki, Zelenski dünən Almaniyanın ev sahibliyi ilə keçirilən Ukrayna mövzusunda onlayn toplantıya da qatılıb.
Tramp ilə Putinin sabah ABŞ-ın Alyaska ştatında Ukrayna məsələsini müzakirə edəcəyi gözlənilir.
#Böyük Britaniya #Vladimir Putin #Donald Tramp #Ukrayna #Volodimir Zelenski #Keir Starmer #Rusiya-Ukrayna münaqişəsi #Ukrayna-Rusiya müharibəsi #Rusiya-Ukrayna müharibəsi #Tramp və Putin görüşü Riyad #Rusiya-Ukrayna müharibəsinin sonu #Tramp və Putin münasibətləri #Rusiya qoşunlarının Ukraynadan dərhal çıxarılması #Qətər Rusiya Ukrayna sülh danışıqları #Rusiya-Ukrayna müharibəsi və NATO