Hollandiya İsrailin iki ifrat sağçı nazirinin ölkəyə girişini qadağan edib və diplomatik münasibətlərdə gərginliyin artacağının siqnalını verib.
AzerVoice xəbər verir ki, Hollandiya İsrailin milli təhlükəsizlik naziri İtamar Ben-Qvir və maliyyə naziri Bezalel Smotriçə ölkəyə girişi qadağan edib. Rəsmi sənədlə açıqlanan qərar bu şəxslərin “etnik təmizləmə” yönlü çıxışları və zorakılığı təşviq edən ritorikaları ilə əsaslandırılıb.
Hollandiyanın Xarici İşlər Nazirliyi İsrailin Haaqadakı səfirini izahat üçün çağırıb və baş verənlərlə bağlı rəsmi etirazını çatdırıb.
Qərar bir neçə Qərb ölkəsinin, o cümlədən Böyük Britaniya, Kanada, Avstraliya, Yeni Zelandiya və Norveçin israilli siyasətçilərə qarşı sanksiyalar tətbiq etməsindən sonra verilib. Həmin ölkələr oxşar əsaslarla bu şəxslərə qarşı səyahət qadağaları və rəsmi əlaqələrin məhdudlaşdırılması kimi addımlar atıblar.
Hollandiya hökuməti, həmçinin Avropa İttifaqının İsrailin tədqiqat fondlarına çıxışına məhdudiyyətlər qoyulması ilə bağlı tövsiyəsini dəstəklədiyini açıqlayıb. Eyni zamanda bildirilir ki, İsrailin Aİ ilə bağlanmış yardım və əməkdaşlıq sazişlərini pozması halında iqtisadi sanksiyaların gündəmə gətirilməsi mümkündür.
Qeyd edək ki, Ben-Qvir və Smotriç son aylarda Qəzza zolağında aparılan hərbi əməliyyatlara dəstək verən sərt çıxışlarla beynəlxalq reaksiyalara səbəb olublar. Hollandiya daxil olmaqla, bir sıra Avropa ölkələri bu ritorikanı tənqid edərək, regionda gərginliyin azaldılması üçün çağırışlar edirlər.
İsrail tərəfi hələlik Hollandiyanın qərarına rəsmi reaksiya verməyib.
#Qəzza #İsrail #Qəzza zolağı #Hollandiya #İsraili #İsrail cinayətləri #İsrail hücumları #İsrail və Qəzza münaqişəsi #Hollandiyada ifrat sağçılar