Belçika kral Filip Qəzza faciəsinə sərt reaksiya verib.
AzerVoice xəbər verir ki, Belçika kralı Filip Qəzzada davam edən humanitar fəlakətlə bağlı açıqlama verib.
Qəzzada dinc əhalinin aclıqdan və bombardmanlardan öldüyünü vurğulayan Kral Filip, "Mövcud vəziyyət çox uzun müddətdir davam edir. Bu, insanlığa utancdır. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının baş katibinin bu dözülməz böhrana dərhal son qoyulması çağırışını dəstəkləyirik", -deyə o qeyd edib.
Belqa xəbər agentliyinin məlumatına görə, Filip Belçika Milli Günü münasibətilə ölkəsinə müraciətində bəyan edib ki, beynəlxalq hüququn tapdalanması zamanı “gözlənilməzlik və zorakılıq ortaya çıxır”.
Filip övladlarını itirən biri fələstinli, biri israilli iki ata ilə görüşdüyünü deyərək "Bu atalar bizə xatırladır ki, siyasi ölçüdən kənarda, təhlükə altında olan hər zaman insan ləyaqətidir".
Qeyd edək ki, "Biz beynəlxalq hüquqa və insan haqlarına riayət etməklə insan ləyaqətini qoruya bilərik", -deyə Filip qeyd edib.