Qəzzada davam edən şiddətli isti dalğa humanitar böhranı daha da ağırlaşdırır.
AzerVoice xəbər verir ki, 1,7 milyondan çox məcburi köçkün yüksək istilər, su çatışmazlığı və məhdud səhiyyə imkanları ilə üzləşir.
İsti hava, xüsusilə yanıq və digər ağır xəsarətləri olan xəstələrin müalicəsini çətinləşdirir, sağalma prosesini ləngidir. Tibb işçiləri əsas tibbi ləvazimatların və ağrıkəsicilərin çatışmadığını bildirir.
Eyni zamanda, İsrailin Qəzzaya ərzaq, yanacaq və dərman blokadası vəziyyəti daha da kritikləşdirir. Fələstinlilər su əldə etmək üçün uzun məsafələr qət etməli, çadır düşərgələrində isə isti və sıxlıq şəraiti xəstələrin vəziyyətini pisləşdirir. Həkimlər yanıq yaralarının və digər xəsarətlərin müalicəsində ixtisaslaşmış imkanların məhdud olduğunu, xəstəxanalarda ciddi çatışmazlıqların olduğunu vurğulayırlar.
Ümumilikdə, isti dalğa və davam edən müharibə şəraiti Qəzza sakinlərinin sağlamlığı və həyatı üçün ciddi təhlükə yaradır.