Litvada İsrailin XİN naziri Saarın səfərinə etirazlar davam edir.
AzerVoice xəbər verir ki, İsrailin xarici işlər naziri Gideon Saarın Litvanın paytaxtı Vilnüsə səfəri zamanı ölkədə kütləvi etiraz aksiyaları keçirilib.
Nümayişçilər Litva Xarici İşlər Nazirliyinin qarşısında toplaşaraq İsrailin Qəzza Zolağındakı hərbi əməliyyatlarını və insan haqları pozuntularını pisləyiblər. Plakatlarda “Avropa maliyyə təmin edərkən, İsrail bombalayır”, “Soyqırımı dayandırın” və “İsrailə qarşı sanksiyalar” kimi şüarlar yer alıb.
İnsan haqları müdafiəçisi Ajus Jurgaitis bildirib ki, belə ittihamlar altında olan hökumət nümayəndəsinin rəsmi səfəri etik deyil.
Səfər zamanı Litvanın xarici işlər naziri Kestutis Budris və Saar birgə mətbuat konfransı keçirərək Qəzza zonasında humanitar vəziyyət və girov məsələlərini müzakirə ediblər. Budris humanitar yardımın artırılmasının vacibliyini vurğulayıb, Saar isə Həmasın girovları azad etməsi və tərksilah olunmasının müharibəni sona çatdıracağını bildirib.
Saar səfərini Latviya və Estoniyada davam etdirəcək.
#İsrail #Litva #humanitar böhran #İsrailə qarşı etirazlar #Litva Xarici İşlər Nazirliyi #İsrail və Qəzza #Gideon Saar #İsrail və Qəzza münaqişəsi