S-400-lərin bütün hazırlıqları tamamlanıb və əmr verildiyi anda bütün sistemlər istifadəyə hazır olacaq.
AzerVoice xəbər verir ki, Türkiyənin Milli Müdafiə naziri Yaşar Güler, ölkənin inventarında olan S-400 Hava Hücumundan Müdafiə Sistemi ilə bağlı əhəmiyyətli açıqlamalar verib. Güler, sistemin yerləşdiriləcəyi və istifadə ediləcəyi yerlərin tam hazır olduğunu qeyd edib.
Türkiyə, Rusiyadan S-400 Hava Hücumundan Müdafiə Sistemlərinin tədarükü üçün 2017-ci ilin sentyabr ayında 2,5 milyard dollarlıq müqavilə imzalamışdı. Bu çərçivədə, 2019-cu ilin iyulunda sistemin ilk hissələri artıq Türkiyəyə təhvil verilib.
Güler sonda əlavə edib ki, S-400-lərin istifadəsi yalnız ciddi təhlükə vəziyyətlərində nəzərdə tutulub. Bu yanaşma, S-400-ün strateji ehtiyac üçün alındığını və onun yalnız kritik hallarda istifadəyə veriləcəyini göstərir.
Hazırda Türkiyənin hərbi inventarında S-400 sisteminin bir donanması (2 batareya) mövcuddur. Bu batareyalar iki fərqli nöqtədə yerləşdirilə bilər və hava hücumlarına qarşı aktiv müdafiə üçün tam hazırlıq vəziyyətindədir.
Qeyd edək ki, S-400 sistemləri Rusiyanın ən qabaqcıl hava hücumundan müdafiə texnologiyası kimi tanınır. Əsas xüsusiyyətləri kimi 600 km məsafədən hədəfləri aşkarlama qabiliyyəti, 400 km məsafədə hədəfləri məhv etmə imkanı, Havada hərəkət edən hədəflər (məsələn, təyyarələr) üçün yüksək effektivlik, dörd fərqli raket növü ilə fərqli təhdidlərə uyğunlaşması diqqət çəkir.
Lakin sistemin ballistik raketləri dayandırmaq xüsusiyyəti hələ əməliyyat şəraitində tam təsdiqlənməyib.