ABŞ prezidenti Donald Tramp bu gün verdiyi açıqlamada, Fələstin HƏMAS hərəkatının ABŞ vasitəçiliyi ilə təqdim olunan atəşkəs təklifinə “müsbət ruhda” cavab verməsini “yaxşı xəbər” kimi qiymətləndirib. AzerVocie xəbər verir ki, Tramp prezident təyyarəsində jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, bu həftə ərzində Qəzza zolağında atəşkəs razılaşması əldə oluna bilər, lakin o, hazırda danışıqların hansı mərhələdə olduğu barədə konkret məlumata malik olmadığını vurğulayıb.
Xatırladaq ki, HƏMAS hərəkatı ötən cümə günü vasitəçilər tərəfindən təqdim olunan son atəşkəs təklifi ilə bağlı daxili məsləhətləşmələri və digər fələstinli qruplarla müzakirələri tamamladığını açıqlayıb. Hərəkatın yaydığı bəyanatda, təklifə müsbət və konstruktiv ruhda cavab verildiyi və bu çərçivənin icrası ilə bağlı ciddi və dərhal başlaya biləcək danışıqlara hazır olduqları bildirilib.
Reuters agentliyinə danışan bir fələstinli rəsmi isə HƏMAS-ın təqdim etdiyi cavabın atəşkəs razılaşmasının əldə olunmasını asanlaşdıracaq dərəcədə müsbət xarakter daşıdığını bildirib.
Hazırda gözlər ABŞ vasitəçiliyi ilə davam edən danışıqların nəticəsindədir.
#Qəzza #Qəzza zolağı #Donald Tramp #HƏMAS #Qəzza hücumu #Trampın Qəzza planı #Qəzzanın yenidən qurulması #Humanitar fəlakət Qəzza #Uşaq ölümü Qəzza #Misirin Qəzza siyasəti #Ərəb dövlətləri və Qəzza #Qəzzada humanitar böhran #Donald Tramp və Qəzza planı #Qəzza sakinlərinin köçü #Qəzza və Livanda AI texnologiyaları #HƏMAS və Qərb Sahilində təsir #BMT-nin Qəzza hesabatı #HƏMAS və Qəzzanın gələcəyi #Qəzzanın bərpası 2025 #Körfəz ölkələrinin Qəzzaya dəstəyi #Misir və Səudiyyə Qəzza planı #Qəzzanın yenidənqurma xərcləri #Qəzzada müharibədən sonrakı vəziyyət #Zelenski Tramp gərginliyi #Donald Tramp 2025 siyasəti #Donald Tramp Qəzzə planı #Qəzza böhranı və Qərbin mövqeyi #AFAD Qəzzaya humanitar yardım #HƏMAS rəsmisi Usamə Həmdan #HƏMAS-ın qəfil hücumu #HƏMAS və İsrail müharibəsi #ABŞ-ın HƏMAS-a qarşı strategiyası #Həmasın təşkilati strukturu #HƏMAS-ın raket atışları təxliyələrə səbəb olur #HƏMAS və İsrail