AzerVoice xəbər verir ki, İsrail ordusunun Qəzza zolağında həyata keçirdiyi hücumlar nəticəsində azı 32 fələstinli həyatını itirib, onlarla insan yaralanıb. Yerli mənbələr hücumların müxtəlif bölgələrdə qeydə alındığını bildirir.
Xəstəxana mənbələrinin məlumatına görə, Qəzzanın şimalındakı Cibaliya bölgəsində baş verən hücumda 3 nəfər həlak olub. Cənubdakı Şucayyə məhəlləsində bir evin hədəfə alınması nəticəsində 12 nəfər həyatını itirib, bir neçə nəfər yaralanıb.
Qəzzanın mərkəzində yerləşən Nusayrat Qaçqınlar Düşərgəsinin şimalında bir evə təşkil edilən hava hücumu zamanı 6, Deyr əl-Bəlah bölgəsində isə 4 fələstinli həyatını itirib.
Yardım bölgəsində gözləyən mülki şəxslərin hədəfə alındığı Səlahəddin küçəsindəki hücumda isə 7 nəfər ölüb, 2-si ağır olmaqla 18 nəfər yaralanıb.
Xatırladaq ki, Qəzzadakı Hökumət Media Ofisinin məlumatına görə, mayın 27-dən bu yana ABŞ və İsrailin dəstəklədiyi “Qəzzəyə Humanitar Yardım Fondu” çərçivəsində yaradılan paylama nöqtələri ətrafında baş verən hücumlarda azı 516 nəfər həyatını itirib, 3799 nəfər yaralanıb. HƏMAS bu yardım sistemini tənqid edərək “ölüm tələləri” adlandırıb.
BMT və digər beynəlxalq təşkilatların çağırışlarına baxmayaraq, Qəzzada hərbi əməliyyatlar və humanitar vəziyyətin ağırlığı davam edir. İsrailin sərhəd keçidlərini bağlaması səbəbilə yüzlərlə yardım maşını bölgəyə daxil ola bilmir.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin oktyabrından bu yana davam edən münaqişə nəticəsində bölgədə humanitar böhran dərinləşib, infrastrukturun ciddi şəkildə dağıldığı bildirilir.
#İsrail #Fələstin #Qəzza zolağı #BMT #ABŞ #HƏMAS #humanitar böhran #Qəzzada humanitar böhran #Qəzzada aclıq və səfalət #İsrail və Qəzza #İsrailin Qəzza siyasəti