Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyi Sudanın Orta Darfur əyalətinin Cebel Marra bölgəsində baş verən torpaq sürüşməsi nəticəsində çox sayda insanın həyatını itirməsi ilə bağlı başsağlığı mesajı yayımlayıb.
AzerVoice xəbər verir ki, nazirliyin rəsmi açıqlamasında, Sudanda baş verən torpaq sürüşməsi nəticəsində yaşanan can itkisinə görə dərin üzüntü duyulduğu qeyd olunub.
"Həyatını itirənlərə Allahdan rəhmət diləyir, Sudan xalqına başsağlığı verir və yaralananlara şəfa arzulayırıq," – deyə açıqlamada bildirilib.
Xatırladaq ki, Sudanın Qərbində yerləşən Marra Dağları bölgəsində baş verən böyük torpaq sürüşməsi bir kəndi tamamilə məhv edib. Sudan Azadlıq Hərəkatı (SLM) hadisə nəticəsində ən azı min nəfərin həyatını itirdiyini, yalnız bir nəfərin sağ qurtulduğunu açıqlayıb.
SLM lideri Əbdülvahid Nurun sözlərinə görə, 31 avqust tarixində güclü yağışlardan sonra baş verən sürüşmə kəndi yerlə-yeksan edib.
"İlkin məlumatlara görə, kəndin bütün sakinləri həlak olub, yalnız bir nəfər sağ qalıb," – deyə bəyanatda bildirilib.
Hərəkat, qadın və uşaqların da daxil olduğu qurbanların cəsədlərinin çıxarılması üçün Birləşmiş Millətlər Təşkilatına və beynəlxalq humanitar təşkilatlara çağırış edib. SLM kəndin "tamamilə yerlə bir olduğunu" bəyan edib.
#Türkiyə #BMT #Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyi #Türkiyə XİN #Sudan #humanitar yardım #torpaq sürüşməsi #Təbii Fəlakət #Beynəlxalq humanitar yardım #Birləşmiş Millətlər Təşkilatı #Sudan Azadlıq Hərəkatı (SLM) #Əbdülvahid Nur #Cebel Marra