İtaliyanın müdafiə naziri Guido Crosetto avqustun 9-dan etibarən Qəzzaya havadan humanitar yardım göndərməyə başlayacaqlarını açıqlayıb.
AzerVoice xəbər verir ki, İtaliya avqustun 9-da Qəzzaya havadan yardım göndərməyə başlayacaq.
İtaliyanın ANSA xəbər agentliyinin məlumatına görə, Krosetto jurnalistlərə bildirib ki, o, İsrailin hücumlarından zərər çəkmiş Qəzza xalqına zəruri ləvazimatların çatdırılması və havadan buraxılması üçün hərbi missiyanı təsdiqləyib.
Crosetto izah etdi ki, əməliyyat hazırlıq fəaliyyətlərinə və yerli hakimiyyət orqanları ilə əlaqəyə cavabdeh olacaq aparıcı komandanın bölgəyə göndərilməsi ilə başlayacaq.
Nazir Crosetto bildirib ki, humanitar yardımın İordaniyaya çatdırılması və çatdırılması başa çatdıqdan sonra, Qəzzaya ilk humanitar yardımın havadan buraxılması avqustun 9-da baş tuta bilər.
Qeyd edək ki, İsrail ordusu ötən cümə günündən etibarən bəzi xarici ölkələrin Qəzza zolağına havadan yardım göndərməsinə icazə verdiyini açıqlamışdı.
Bununla belə, daha əvvəl paraşütlə havadan atılan bəzi yardım paketlərinin dənizə düşməsi və ya birbaşa mülki vətəndaşların üzərinə düşərək ölümlərə səbəb olması ciddi narahatlıqlara səbəb olmuşdu. Aclıq içində olan əhali bu səbəblə sahillərə axın etmiş, yardımın bu formada paylanması tənqid olunmuşdu.
İsrailin son günlərdə məhdud sayda hava yardımına icazə verməsi isə Fələstinlilər tərəfindən “alçaldıcı, görüntü üçün və siyasi teatr” kimi qiymətləndirilib.
Hazırda İsrailin hərbi hücumları və sərt blokadası altında olan Qəzza zolağında vəziyyət kritik həddə çatıb. Bölgədə su, dərman, tibbi avadanlıq və gigiyena vasitələri tapılmır, aclıq geniş yayılıb.
Ən çox təsirə məruz qalanlar arasında uşaqlar da var. 7 oktyabr 2023-cü ildən bəri Qəzzada aclıq səbəbilə 92-si uşaq olmaqla ümumilikdə 162 nəfər həyatını itirib.
Həm yerli, həm də beynəlxalq qurumlar İsrailin “aclıq və susuzluğu silah olaraq istifadə etdiyini” bildirirlər.
#Qəzza #Qəzza zolağı #İtaliya #Qəzza hücumu #Qəzza böhranı və ərəb mövqeyi #Qəzza münaqişəsi #Qəzzanın yenidən qurulması #Qəzza müharibəsi #Qəzza blokadası #Humanitar fəlakət Qəzza #Uşaq ölümü Qəzza #Qəzza sakinlərinin köçü #Qəzzanın bərpası 2025 #Qəzzada infrastruktur yeniləmələri #Qəzzada müharibədən sonrakı vəziyyət #İsrail və Qəzza münaqişəsi