Roma Papası XIV Leo bazar günü İsrailin Qəzza şəhərində yerləşən Müqəddəs Ailə Katolik kilsəsinə etdiyi hücumdan sonra müharibənin dayandırılmasına çağırıb.
AzerVoice xəbər verir ki, bu barədə Vatikan mətbuatı məlumat yayıb.
Məlumata görə, Papa Leo qurbanların adlarını sadalayıb və onların ailələrinə yaxın olduğunu bildirib.
Kastel Qandolfoda Angelus duasından sonra danışan Papa, bu hücumun Qəzzadakı mülki əhaliyə və ibadət yerlərinə qarşı həyata keçirilən ardıcıl hərbi hücumlardan yalnız biri olduğunu vurğulayıb.
O, münaqişənin sülh yolu ilə həllinin zəruriliyini vurğulayıb və beynəlxalq ictimaiyyəti beynəlxalq humanitar hüququn, xüsusilə də mülki şəxslərin qorunması, kollektiv cəza qadağası, qeyri-məhdud güc tətbiqinin qadağası və əhalinin zorla köçürülməsinə qarşı olan öhdəlikləri yerinə yetirməyə çağırıb.
Qeyd edək ki, həmin hücum cümə axşamı səhəri Qəzzadakı yeganə katolik kilsəsinə – təxminən 600 nəfərin sığınacaq tapdığı Müqəddəs Ailə kilsəsinə qarşı həyata keçirilib. Hücum nəticəsində üç mülki şəxs həlak olub, bir neçə nəfər, o cümlədən kilsənin keşişi yaralanıb.
#Qəzza #İsrail #Qəzza zolağı #silahlı hücum #Kilsə #silahlı insident #Vatikan #Qəzza hücumu #Qəzza münaqişəsi #Qəzza müharibəsi #Papa XIV Leo