İsrail Qəzzada humanitar vəziyyəti yaxşılaşdırmaq üçün əhəmiyyətli addımlar atmağa razıdır.
AzerVoice xəbər verir ki, Avropa İttifaqının Xarici Fəaliyyət Xidməti (EEAS) yaydığı yazılı açıqlamada İsrailin Qəzza zolağında humanitar vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün əhəmiyyətli addımlar atmağı öhdəsinə götürdüyünü bildirib.
Təl-Əvivlə Aİ arasında aparılan dialoqdan sonra əldə olunan razılaşmaya əsasən, gündəlik ərzaq və yardım yük maşınlarının artırılması, İordaniya və Misir vasitəsilə yardım marşrutlarının açılması, çörək və mətbəxlər yolu ilə qida təminatının təşkili, yanacaq tədarükünün bərpası, yardım işçiləri və obyektlərinin qorunması kimi tədbirlər görüləcək.
Aİ bu prosesdə BMT agentlikləri və yerli vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları ilə koordinasiyaya hazır olduğunu bəyan edib.
Qeyd edək ki, Avropa İttifaqı Qəzzada demoqrafik və sərhəd dəyişikliyi cəhdlərinə qarşı çıxır və bölgənin gələcək Fələstin dövlətinin tərkib hissəsi kimi qalmasını dəstəkləyir.
#Fələstin #Qəzza zolağı #BMT #Avropa İttifaqı (Aİ) #Misir #İordaniya #humanitar yardım #Qəzzada humanitar böhran #Humanitar yardım təşəbbüsləri
Misirdən Türkiyəyə 1 milyondan çox ton yük daşınıb (ÖZƏL)