BMT-nin baş katibi Antonio Quterreş Qəzzada həyatın son şərtlərinin məhv edilməsindən narahatlığını ifadə edib və 2023-cü ilin oktyabr ayından bəri davam edən müharibənin bölgədəki humanitar böhranı daha da dərinləşdirdiyini bildirib.
AzerVoice-un məlumatına görə, bu haqqda Quterreşin sözçüsü Stefan Dujarrik bildirib.
O qeyd edib ki, baş katib İsrailin məcburi köçkünlərin sığındığı yerlərə və ərzaq yardımı axtaran fələstinlilərə qarşı hücumlarını pisləyib.
Quterreş xəbərdarlıq edib ki, Qəzza artıq 17 həftədən çoxdur ki, yanacaq almır və bu da bölgədə həyatın son damarının kəsilməsi deməkdir. O vurğulayıb ki, təcili yanacaq təmin olunmazsa, xəstəxanalardakı körpə inkubatorları dayanacaq və təcili yardım maşınları yaralıları xilas edə bilməyəcək.
O, İsrailin təxminən 30 min nəfəri bir gündə evlərini tərk etməyə məcbur edən təxliyə əmrlərini də qınayıb və fələstinlilərin ehtiyaclarını qarşılamaq üçün humanitar yardımın təhlükəsiz və daimi girişinin təmin olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Quterreş əlavə edib ki, BMT və ona bağlı qurumların bu cür yardım əməliyyatlarını təhlükəsiz şəkildə çatdırmaq üçün artıq sınaqdan çıxmış və effektiv planları mövcuddur və bütün tərəfləri beynəlxalq hüquq çərçivəsində öhdəliklərinə əməl etməyə çağırıb.
Fələstin KİV-lərinin verdiyi məlumata görə, bu gün səhərdən bəri İsrailin Qəzzaya hücumları nəticəsində azı 91 nəfər ölüb. Beləliklə, müharibənin əvvəlindən bəri İsrailin hücumlarında ölənlərin sayı 57 130 nəfərə çatıb.