Amnesty International təşkilatı, Qəzzada humanitar yardımın paylanmasında İsrail və ABŞ tərəfindən dəstəklənən mübahisəli bir sistemi tənqid edərək, bunun fələstinlilərə qarşı aclıq tətbiq etmək və İsrailin HƏMAS-la apardığı müharibə zamanı Qəzzada soyqırım törətməyə davam etməsi məqsədini güddüyünü bildirib.
AzerVoice xəbər verir ki, bu barədə təşkilatın yayımladığı hesabatda bildirilib.
Amnesty International, İsraili və ABŞ-ın dəstəklədiyi "Qəzza Humanitar Fondu"nu tənqid edərək, bu qurumun yardımın paylanmasında BMT-nin rəhbərlik etdiyi şəbəkədən istifadə etdiyini və bunun məsuliyyətini daşıdığını açıqlayıb.
Təşkilatın hesabatında İsrailin humanitar yardım tələblərini ümidsiz və aclıq çəkən fələstinlilər üçün bir tələyə çevirdiyi qeyd edilib və belə şəraitin ağır aclıq və xəstəliklərdən ibarət ölümcül bir qarışıqlıq yaratdığı bildirilib.
Təşkilatın Baş Katibi Aqnes Kalamar bildirib: “Fələstinlilərin acınacaqlı şəkildə ölmələri, eyni zamanda onlar yardım almağa çalışarkən, İsrail qüvvələri tərəfindən qəsdən hədəf alınmalarının nəticəsidir. Bu, qeyri-məsuliyyətli və ölümcül yardım paylanması metodlarının gözlənilən nəticəsidir.”
Qeyd edək ki, Qəzza Səhiyyə Nazirliyi, son bir ay ərzində "Qəzza Humanitar Fondu"na aid yardım mərkəzlərində və ya yaxınlığında 500-dən çox fələstinlinin öldüyünü bildirib.
Bu mərkəzlərə xüsusi təhlükəsizlik şirkətləri tərəfindən mühafizə edilir və onlar İsrailin hərbi mövqelərinə yaxın yerləşirlər. Fələstinli rəsmilər və şahidlər, İsrail qoşunlarını, bu yerlər yaxınlığında hərəkət edən izdihamları atəşə tutmaqda ittiham ediblər.