10 sentyabr 1509-cu ildə İstanbul, dünya tarixində ən güclü zəlzələlərdən biri hesab olunan zəlzələ baş vermişdi. Şəhər demək olar ki, bir təkanla tamamiləolmuşdu.
Xalq arasında "Qiyamət-i Suğra" (Kiçik Qiyamət) adlanan bu zəlzələdə o dövrdə 160 min nəfərlik əhalisi və 35 min yaşayış məntəqəsi olan İstanbulda Osmanlı sülaləsi üzvlərinin də daxil olduğu 13 mindən çox insan həyatını itirdi, on minlərlə insan yaralandı, 1000-dən çox ev tamamilə dağıldı, minlərlə ev isə zərər gördü.
Tarixi Yarımada və Pera bölgələrinin bəzi hissələrində yer çatları yarandı, su və qum püskürmələri baş verdi və zəlzələ nəticəsində “tsunami” meydana gəldi. Tsunami şəhərin divarlarını, Qalata və Suriçi bölgələrindəki bir çox divarı aşdı və böyük dağıntılara səbəb oldu.
Zəlzələ o qədər güclü idi ki, Edirnə, Gelibolu və İznikdə də ciddi xəsarət törüətd, hətta Yunanıstandan Nil Deltasına (Misir) qədər geniş bir ərazidə hiss olundu. Zəlzələnin artçı təkanlarının 1512-ci ilə qədər davam etdiyi məlumdur.