BAKI,AzerVoice Analitik Təhlil Mərkəzi, İraq Tədqiqatlar Mərkəzinin rəhbəri professor Mutəz Muhi Əbdülhəmid
İsrail, Fələstin xalqına qarşı törətdiyi vəhşilikləri, qətliamları, dağıntıları, didərgin salmaları və hüquqların tapdanmasını ört-basdır etmək üçün yalan və böhtanlara əl atmaqdan çəkinmir. İsrail, bu cinayətləri, pozuntuları və əxlaqa zidd hərəkətləri pərdələmək və onları haqlı çıxarmaq üçün beynəlxalq aləmdə müxtəlif mərkəzlərə, təşkilatlara və beynəlxalq ictimaiyyətə yalan məlumatlar yaymağa çalışır.
İsrailin, bu vəhşilikləri və cinayətləri həyata keçirmək üçün, Amerika və Qərb dövlətlərinin dəstəyinə güvəndiyi və bu dəstəklə öz qırğınlarını davam etdirdiyi açıq-aşkardır.
Son müharibədə, İsrailin Qəzza zolağında törətdiyi qətliamlar və cinayətlər nəticəsində 50 mindən çox insan şəhid olub. Bunların böyük əksəriyyəti qadınlar və uşaqlardır. İsrail, bu qətliamları, təcavüzü və dağıntıları həyata keçirərkən, həmçinin, Fələstin xalqının gündəlik həyatını iflic etməklə yanaşı, yardım karvanlarını hədəfə almış, jurnalistləri, həkimləri, humanitar işçiləri və mülki insanları da qətlə yetirmişdir.
İsrail, “BMT Təhlükəsizlik Şurasının qərarlarına əməl edirəm” desə də, bu qərarları heç vaxt icra etməmişdir. Əksinə, bu qərarları hər zaman pozmuşdur.
İsrail, bu qərarların heç birinə hörmət göstərməmiş, beynəlxalq qanunlara və konvensiyalara məhəl qoymamışdır.
Ən təhlükəli məsələ isə odur ki, İsrailin Qəzzada törətdiyi cinayətləri həyata keçirməyə davam etməsi, onun bu yalan və böhtanlarını davam etdirməsi ilə paralel baş verir. İsrail, beləliklə, sülh proseslərini və müharibədən sonrakı dövrü də risk altına atmış olur.
İsrail, bu yalanlar vasitəsilə dünya ictimaiyyətini aldadır, fələstinliləri günahlandırır, özünü isə qurban kimi göstərməyə çalışır. İsrailin təbliğat maşını bu yalan və böhtanları yaymaq üçün durmadan fəaliyyət göstərir.
İsrailin məqsədi, regionda sabitliyi pozmaq, sülh imkanlarını aradan qaldırmaq və daim müharibə şəraitini saxlamaqdır. Bu da İsrailin strateji hədəfidir.
İsrailin bu yalanlarını və böhtanlarını ifşa etmək üçün, ərəb və İslam dünyasının vahid mövqedən çıxış etməsi, beynəlxalq platformalarda İsrailin cinayətlərini sənədlərlə üzə çıxarması və beynəlxalq məhkəmələrə təqdim etməsi zəruridir.
Bu, həm də Fələstin xalqının hüquqlarını qorumağın və onların azadlıq və müstəqillik mübarizəsini dəstəkləməyin ən effektiv yoludur.
İsrailin bütün bu yalan və böhtanları, onun cinayətlərini ört-basdır etməyə və beynəlxalq cəmiyyətin gözündə özünü haqlı göstərməyə yönəlib.
Ancaq artıq dünya ictimaiyyəti bu yalanları və ikiüzlülüyü qəbul etmir.
Bu gün dünya, İsrailin yalanlarını və böhtanlarını görür və onun cinayətlərini ifşa etmək üçün səfərbər olur.
İsrailin bu oyunlarının ifşası, onun bölgədəki təsirini zəiflədə və sülhə aparan yolu aça bilər.
Fələstin xalqının hüquqlarının bərpası və azadlığının təmin olunması isə bu prosesin əsas hədəfi olmalıdır.
#Mutəz Muhi Əbdülhəmid
Trampın 2026-cı il Yaxın Şərq strategiyası: Sülh yoxsa yeni sövdələşmələr?
15 Fevral 2026 08:54
"Müqavimət Oxu"nun süqutu: Vaşinqton niyə İranın zəiflədiyini düşünür?