Türkiyədə 2023-cü il ərzində ümumilikdə 5233 təbii mənşəli hadisə baş verib.
Bu haqda AzerVoice Türkiyə Fövqəladə Halların İdarə Olunması üzrə AYDES (Fəlakətlərin İdarə Olunması və Qərar Dəstək Sistemi) istinadən məlumat verir.
Hesabat ilində ən çox qeydə alınan hadisələr su basqınları (2028 hadisə) və meşə yanğınları (1711 hadisə) olub. Bu göstəricilər iqlim dəyişikliyinin və ətraf mühitin deqradasiyasının ölkə üzrə ciddi təhlükələr yaratdığını nümayiş etdirir.
Zəlzələlərin sayı 830-a çatıb
2023-cü ildə yeraltı təkanların sayı da əhəmiyyətli olub. 4 baldan yuxarı gücə malik 830 zəlzələ qeydə alınıb. Bu, Türkiyənin seysmik baxımdan nə qədər riskli bölgə olduğunu bir daha ortaya qoyur. Mütəxəssislər bina tikintisində təhlükəsizlik standartlarına əməl olunmasının və təxliyə planlarının təkmilləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayırlar.
Torpaq sürüşməsi, qar fırtınası və mədən qəzaları da siyahıdadır
Rəsmi rəqəmlərə əsasən, ötən il 564 torpaq sürüşməsi, 93 qar fırtınası və ya intensiv qar yağışı və 7 mədən qəzası baş verib. Bu hadisələr həm təbii, həm də texnogen təhlükələrin paralel mövcudluğunu göstərir.
Bütün bu məlumatlar AYDES sistemində qeydə alınıb və 2023-cü il ərzində ümumilikdə 5233 təbii fəlakət baş verdiyi təsbit olunub. Bu statistika göstərir ki, Türkiyə geniş spektrli təbii risklərə məruz qalır və qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi həyati əhəmiyyət daşıyır.
#Türkiyə #meşə yanğınları #İqlim dəyişikliyi #torpaq sürüşməsi #Təhlükəsizlik tədbirləri #su basqınları #fövqəladə hallar #Türkiyədə təbii fəlakətlər 2023 #AYDES sistemi #qar fırtınası #mədən qəzası #seysmik risk #təbii təhlükələr #Türkiyə ətraf mühit #texnogen risklər #fəlakətlərin statistikası #bina təhlükəsizliyi #fövqəladə təxliyə planları #Türkiyə risk xəritəsi #ətraf mühitin deqradasiyası