İsrail təhlükəsizlik qüvvələri Cenin qaçqın düşərgəsində həyata keçirdikləri genişmiqyaslı hərbi əməliyyatda müasir silahlar, inkişaf etmiş müharibə üsulları və hava hücumlarından istifadə edib.
AzerVoice xəbər verir ki, Frederik adlı beynəlxalq müşahidəçi “X” sosial media platformasında əməliyyatın bir neçə gün davam edəcəyini bildirib.
Frederik qeyd edib ki, Cenin düşərgəsi yaşayış üçün yararsız vəziyyətdədir. Təxminən 2000 ailə keçən ilin dekabr ayından etibarən düşərgəni tərk edib. Bu vəziyyət, onun sözlərinə görə, Fələstin təhlükəsizlik qüvvələri ilə Fələstin silahlı qrupları arasında davam edən bir aydan artıq silahlı toqquşmalardan sonra yaranıb.
O vurğulayıb ki, BMT-nin Fələstin Qaçqınlarına Yardım və İşlər üzrə Agentliyi (UNRWA) dekabr ayının ortalarından bəri Cenin düşərgəsinə tam xidmət göstərə bilmir. İsrailin Qərb Sahilində UNRWA-nın fəaliyyətlərini ciddi şəkildə məhdudlaşdıran yeni qanunvericiliyi tətbiq etməsi vəziyyəti daha da gərginləşdirib.
Frederik əlavə edib ki, bu əməliyyatlar bir neçə gün əvvəl Qəzzada əldə olunan kövrək atəşkəsi pozmaq təhlükəsi yaradır və bölgədə humanitar vəziyyətin daha da ağırlaşmasına səbəb ola bilər.
Fələstin Səhiyyə Nazirliyinin verdiyi məlumata görə, əməliyyat nəticəsində artıq 10 nəfər həyatını itirib, 40-dan çox şəxs isə yaralanıb. İsrail ordusu əməliyyatın əsas məqsədinin bölgədəki silahlı fəaliyyətləri dayandırmaq olduğunu açıqlayıb.