Türkiyənin Daxili İşlər Naziri Ali Yerlikaya rəqəmsal təhdidlərin ictimai asayiş və milli təhlükəsizliklə birbaşa əlaqəli olduğunu bildirib.
AzerVoice xəbər verir ki, Türkiyənin Daxili İşlər Naziri Ali Yerlikaya Sintetik Media və İnformasiya Təhlükəsizliyi seminarında çıxışı zamanı kibertəhlükəsizlik, dezinformasiyaya qarşı mübarizə və media riskləri barədə əhəmiyyətli açıqlamalar verib.
Nazir qeyd edib ki, süni intellekt və medianın təqdim etdiyi imkanlar eyni zamanda manipulyasiya və saxta məlumatların yayılması riskini artırır. Dərin saxta videolar və səs yazıları dövlət və cəmiyyət üçün real təhlükəyə çevrilir. Yerlikaya, sosial mediada yayılan saxta xəbərlərin sürətlə yayılmasını vurğulayıb və texnologiyanın yanlış istifadəsinin həm fərdlərə, həm də dövlətlərə zərər verdiyini bildirib.
O, xüsusilə gənclərə çağırış edərək rəqəmsal savadlılığın vacibliyini vurğulayıb və hər mənbəyə tənqidi yanaşmağı tövsiyə edib. Yerlikaya Fələstinlə bağlı rəqəmsal senzura hallarına da toxunaraq sosial platformalarda tərəfsizliyin pozulmasını kəskin tənqid edib.
Nazir əlavə edib ki, təhlükəsizlik anlayışı dəyişib, müasir dövrdə təhlükələr sosial media lentlərində və telefon ekranlarında gizlənir. Kibercinayətkarlıqla mübarizə, ictimai asayişin qorunması və informasiya təhlükəsizliyi Daxili İşlər Nazirliyinin prioritet sahələrindəndir.
Qeyd edək ki, Yerlikaya rəhbərlik etdiyi qurumun 2024-cü ilin ilk dörd ayında 27 mindən çox sosial media hesabına və 6 minə yaxın URL-ə girişin bloklandığını bildirib. O, dövlət, media və vətəndaşların birlikdə informasiya təhlükəsizliyinə töhfə verməsinin vacibliyini xüsusi vurğulayıb.
#Türkiyə #Süni intellekt #Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyi #Ali Yerlikaya #Kiberdələduzluq #kibertəhlükəsizlik #Kibertəhlükəsizlik əməkdaşlığı #Rəqəmsal təhlükəsizlik
İstanbulda çirkli gəlirlərin leqallaşdırılması işi üzrə 16 nəfər saxlanılıb
Türkiyənin yeni daxili işlər naziri Mustafa Çiftçi kimdir?