İsrailin istefa verən Milli Təhlükəsizlik naziri İtamar Ben Qvir bildirib ki, İsrail artıq "Yaxın Şərqin gülüş hədəfi" halına gəlib və Benyamin Netanyahu hökumətinin Qəzza Sektoru ilə bağlı siyasətini tənqid edib.
AzerVoice xəbər verir ki, bu barədə bu gün, bazar günü, Maariv qəzeti müsahibəsində deyib.
Ben Qvir keçən ay İsrailin sağçı hökumətindən istefa verib, bu, 19 yanvar tarixində qüvvəyə minmiş HƏMAS-la atəşkəs razılaşması və məhbus mübadiləsi ilə bağlı razılığa etiraz olaraq baş verib.
"Biz artıq Yaxın Şərqin gülüş hədəfi oluruq və əminəm ki, hökümət bunu başa düşsün. Təəssüf ki, hökumətdə Qəzzəyə humanitar yardım göndərməyə qarşı çıxan yeganə adam mən idim"-deyə o bildirib.
Ben Qvir İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu-nun ABŞ-ın təzyiqləri qarşısında davranışını tənqid edib: "Həmişə təzyiqlə hərəkət edə bilməzsən."
"Əlbəttə, ABŞ prezidenti qarşısında durmaq asan deyil, amma mən Baş nazirdən həqiqəti təqdim etməsini, hekayələr danışmamasını gözləyirəm."-deyə o bildirib.
O, İsrailin Qəzza Sektoruna yanacaq və humanitar yardım göndərməsinə icazə verməməli olduğunu bildirərək, bu yardımın HƏMAS-ın keçdiyini iddia edib.
Yanvar ayında, Ben Qvir İsrail hökumətinin HƏMAS-la atəşkəs razılaşmasını və məhbus mübadiləsini təsdiqlədiyi üçün hökumətdən istefa verdiyini açıqlamışdı.
Ben Qvir, "İxtiyari köçürmə Nazirliyi" adlı yeni bir vəzifə yaradılmasını və bunun başında "Yəhudi Gücü" Partiyasının rəhbərlik etməsini təklif edib.
Keçən çərşənbə axşamı, Ben Qvirin rəhbərlik etdiyi Yəhudi Gücü Partiyası, Qəzza Sektorundan sakinlərin könüllü miqrasiyasını təşviq etmək məqsədilə Knessetdə (parlament) qanun layihəsi təqdim edib.
Qanun layihəsinə görə, Qəzzədə yaşayan və ayrılmaq istəyənlər, İsrailin Maliyyə Nazirliyi tərəfindən müəyyən ediləcək maliyyə yardımı almaq hüququna sahib olacaqlar.
Bununla belə, hər hansı bir şəxsin terror fəaliyyətində təqsirli bilinməsi halında, yardım almağa uyğun olmayacağı bildirilir.