Qəzza zolağında dərinləşən aclığın qarşısını almaq üçün bütün sərhəd keçidlərinin dərhal və tam şəkildə açılması vacibdir.
AzerVoice xəbər verir ki, bu barədə UNRWA bazar ertəsi "Facebook" sosial media hesabında yayımladığı açıqlamada bildirib.
Qəzzaya hər gün ən azı 500-600 humanitar yardım yük maşınının daxil olması təmin edilməlidir. Qurum, İordaniya və Misirdə gözləyən minlərlə ərzaq, dərman və gigiyena məhsulları ilə dolu yük maşınlarının bölgəyə buraxılmasına ümid etdiyini vurğulayıb.
"Ən son məlumatlara əsasən, Qəzza şəhərində hər beş uşaqdan biri qidalanma çatışmazlığından əziyyət çəkir. Aclıqdan ölən uşaqların sayı artır və ümumi itkilər artıq 100 nəfəri keçib", – deyə UNRWA-nın bəyanatında qeyd olunub.
Təşkilat əlavə edib ki, Qəzzada 10 mindən çox əməkdaşı yardımları dərhal və təhlükəsiz şəkildə ehtiyacı olan cəmiyyətlərə çatdırmağa hazırdır. "Bizim bu bölgələrə çıxış imkanımız, etibarlı şəbəkəmiz və yerli əhalinin bizə inamı var", – deyə vurğulanıb.
UNRWA həmçinin uzunmüddətli atəşkəsə və bütün girovların azad edilməsinə çağırıb, eyni zamanda bölgəyə fasiləsiz əsas ehtiyac mallarının daxil olmasının təmin edilməsinin zəruriliyini bir daha qeyd edib.
BMT-nin Uşaq Fondu (UNICEF) isə açıqlayıb ki, Qəzza zolağında beş yaşdan kiçik 320 mindən çox uşaq kəskin qidalanma çatışmazlığı səbəbindən ölümlə üz-üzədir.
"Qəzza uşaqları üçün hər saat həlledicidir. Əgər vəziyyət dərhal dəyişməzsə, nəticələr çox ağır ola bilər", – deyə təşkilat bəyan edib.
Statistikaya görə, yanvar-may aylarında gündə orta hesabla 112 uşağa qidalanma çatışmazlığı diaqnozu qoyulub. Yalnız iyun ayında 6 min 500, iyulun ilk iki həftəsində isə 5 min uşaqda bu vəziyyət qeydə alınıb.
UNICEF təcili tədbirlərin görülməsinə və beynəlxalq ictimaiyyətin hərəkətə keçməsinə çağırış edib.
#Qəzza #Qəzza zolağı #UNRWA #Qəzza böhranı və ərəb mövqeyi #Qəzza münaqişəsi #Qəzza blokadası #Humanitar fəlakət Qəzza #Uşaq ölümü Qəzza #Qəzzada humanitar böhran #İsrail və Fələstin münaqişəsi 2025 #İsrail Fələstin münaqişəsi #İsrail və Qəzza #İsrail-Fələstin münaqişəsi #İsrail və Qəzza münaqişəsi #UNRWA BMT Qəzza mövqeyi