İordaniyanın təhsil naziri doktor Azmi Mühafizə Azərbaycan Respublikasının İordaniya Haşimi Krallığındakı səfiri Şahin Abdullayev ilə görüşüb.
AzerVoice xəbər verir ki, görüşdə iki ölkə arasında mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələri, onların bütün sahələrdə, xüsusilə də təhsil sahəsində gücləndirilməsi və inkişaf etdirilməsi yolları müzakirə olunub.
Nazir Mühafizə nazirliyin təhsil prosesinin müxtəlif aspektlərində həyata keçirdiyi inkişaf planları və proqramlarına toxunaraq, iki dost ölkəni birləşdirən tərəfdaşlıq münasibətlərinin vacibliyini, əməkdaşlıq və koordinasiyanın davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə ali təhsil sahəsindəki ikitərəfli əlaqələrə, İordaniya və Azərbaycan universitetləri arasında koordinasiyanın gücləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirilib.
Nazir, hər iki ölkənin tələbələri üçün universitetlərə qəbul prosesində asanlığın təmin edilməsi, birgə təhsil proqramlarının hazırlanması imkanları və xüsusilə Azərbaycanlı tələbələrin ərəb dili sahəsində biliklərinin artırılması üçün xüsusi proqramların təşkili kimi mühim məqamları qeyd edib.
Səfir Şahin Abdullayev iki ölkə arasındakı təhsil əlaqələrini və İordaniya təhsil sisteminin əldə etdiyi mühüm nailiyyətləri yüksək qiymətləndirib. O, İordaniya təhsil müəssisələrinin ərəb dünyasında, regional və beynəlxalq səviyyədə tutduğu qabaqcıl mövqedən bəhs edərək, Azərbaycanın bu münasibətləri inkişaf etdirmək əzmində olduğunu təsdiqləyib.
İordaniya Azərbaycan təhsil əməkdaşlığıali təhsil əlaqələriuniversitetlərarası koordinasiyatələbə mübadiləsi proqramıərəb dili tədrisiqəbul prosesinin asanlaşdırılmasıbirgə təhsil proqramlarıtəhsil diplomatiyasıİordaniya təhsil sistemiAzərbaycanlı tələbələr üçün proqramlar
Jordan Azerbaijan education cooperationbilateral higher education tiesuniversity coordination initiativesstudent exchange facilitationArabic language programs for studentsadmissions process simplificationjoint academic programseducation diplomacy partnershipJordanian education system achievementsAzerbaijani students in Jordan
сотрудничество Иордания Азербайджан в образованиидвусторонние связи в высшем образованиикоординация университетовобмен студентамипрограммы арабского языкаупрощение поступлениясовместные образовательные программыобразовательная дипломатиядостижения системы образования Иорданииазербайджанские студенты в Иордании
Ürdün Azerbaycan eğitim iş birliğiyükseköğretimde ikili ilişkilerüniversiteler arası koordinasyonöğrenci değişim imkanlarıArapça dil programlarıkabul sürecinin kolaylaştırılmasıortak eğitim programlarıeğitim diplomasisiÜrdün eğitim sistemi başarılarıAzerbaycanlı öğrenciler için program
التعاون التعليمي بين الأردن وأذربيجانالعلاقات الثنائية في التعليم العاليتنسيق الجامعاتتسهيل تبادل الطلاببرامج اللغة العربية للطلابتبسيط إجراءات القبولبرامج تعليمية مشتركةالدبلوماسية التعليميةإنجازات النظام التعليمي الأردنيطلاب أذربيجان في الأردن
همکاری آموزشی اردن و آذربایجانروابط دوجانبه آموزش عالیهماهنگی دانشگاه‌هاتسهیل تبادل دانشجوبرنامه‌های زبان عربیساده‌سازی فرآیند پذیرشبرنامه‌های آموزشی مشترکدیپلماسی آموزشیدستاوردهای نظام آموزشی اردندانشجویان آذربایجانی در اردن
Jordanien Aserbaidschan Bildungskooperationbilaterale HochschulbeziehungenKoordination zwischen UniversitätenStudierendenaustausch erleichternArabischprogramme für StudierendeZulassungsverfahren vereinfachengemeinsame StudienprogrammeBildungsdiplomatieErfolge des jordanischen Bildungssystemsaserbaidschanische Studierende in Jordanien
coopération éducative Jordanie Azerbaïdjanliens bilatéraux dans l’enseignement supérieurcoordination entre universitésfacilitation des échanges d’étudiantsprogrammes de langue arabesimplification des admissionsprogrammes académiques conjointsdiplomatie éducativeréalisations du système éducatif jordanienétudiants azerbaïdjanais en Jordanie
cooperación educativa Jordania Azerbaiyánvínculos bilaterales de educación superiorcoordinación entre universidadesfacilitar intercambio estudiantilprogramas de idioma árabesimplificar admisiones universitariasprogramas académicos conjuntosdiplomacia educativalogros del sistema educativo jordanoestudiantes azerbaiyanos en Jordania
cooperazione educativa Giordania Azerbaigianrapporti bilaterali nell’istruzione superiorecoordinamento tra universitàscambio studenti facilitatoprogrammi di lingua arabasemplificazione delle ammissioniprogrammi accademici congiuntidiplomazia educativarisultati del sistema educativo giordanostudenti azeri in Giordania
cooperação educacional Jordânia Azerbaijãolaços bilaterais no ensino superiorcoordenação entre universidadesfacilitar intercâmbio de estudantesprogramas de língua árabesimplificação de admissõesprogramas acadêmicos conjuntosdiplomacia educacionalconquistas do sistema educacional jordanianoestudantes do Azerbaijão na Jordânia
onderwijssamenwerking Jordanië Azerbeidzjanbilaterale banden hoger onderwijsuniversitaire coördinatiestudentenuitwisseling vergemakkelijkenArabische taalprogramma’stoelatingsproces vereenvoudigengezamenlijke studieprogramma’sonderwijsdiplomatieprestaties Jordaanse onderwijssysteemAzerbeidzjaanse studenten in Jordanië
utbildningssamarbete Jordanien Azerbajdzjanbilaterala band inom högre utbildninguniversitetssamordningunderlätta studentutbytearabiska språkprogramförenkla antagninggemensamma utbildningsprogramutbildningsdiplomatijordanska utbildningssystemets framstegazerbajdzjanska studenter i Jordanien
utdanningssamarbeid Jordan Aserbajdsjanbilaterale bånd i høyere utdanninguniversitetskoordineringtilrettelegge studentutvekslingarabisk språkopplæringforenkle opptakfelles studieprogrammerutdanningsdiplomatiresultater i Jordans utdanningssystemaserbajdsjanske studenter i Jordan
uddannelsessamarbejde Jordan Aserbajdsjanbilaterale relationer i videregående uddannelseuniversitetskoordineringlette studenterudvekslingarabiske sprogprogrammerforenkling af optagelsefælles uddannelsesprogrammeruddannelsesdiplomatijordanske uddannelsesresultateraserbajdsjanske studerende i Jordan
Jordanian ja Azerbaidžanin koulutusyhteistyökahdenväliset korkeakoulusuhteetyliopistojen koordinaatioopiskelijavaihto helpottuuarabian kielen ohjelmathakuprosessin yksinkertaistaminenyhteiset opinto-ohjelmatkoulutusdiplomatiaJordanian koulutusjärjestelmän saavutuksetazerbaidžanilaiset opiskelijat Jordaniassa
współpraca edukacyjna Jordania Azerbejdżandwustronne relacje w szkolnictwie wyższymkoordynacja między uniwersytetamiułatwienie wymiany studentówprogramy języka arabskiegouproszczenie rekrutacjiwspólne programy kształceniadyplomacja edukacyjnaosiągnięcia systemu edukacji Jordaniiazerbejdżańscy studenci w Jordanii
vzdělávací spolupráce Jordánsko Ázerbájdžánbilaterální vazby ve vysokém školstvíkoordinace univerzitusnadnění studentské výměnyprogramy arabského jazykazjednodušení přijímacího řízeníspolečné studijní programyvzdělávací diplomacieúspěchy jordánského vzdělávacího systémuázerbájdžánští studenti v Jordánsku
vzdelávacia spolupráca Jordánsko Azerbajdžanbilaterálne väzby vo vysokoškolskom vzdelávaníkoordinácia univerzítuľahčenie výmeny študentovprogramy arabského jazykazjednodušenie prijímacieho procesuspoločné študijné programyvzdelávacia diplomaciaúspechy jordánskeho školstvaazerbajdžanskí študenti v Jordánsku
oktatási együttműködés Jordánia Azerbajdzsánkétoldalú felsőoktatási kapcsolatokegyetemi koordinációhallgatói csere megkönnyítésearab nyelvi programokfelvételi folyamat egyszerűsítéseközös képzési programokoktatási diplomáciaa jordán oktatási rendszer eredményeiazerbajdzsáni hallgatók Jordániában
cooperare educațională Iordania Azerbaidjanlegături bilaterale în învățământul superiorcoordonare între universitățifacilitarea schimbului de studențiprograme de limbă arabăsimplificarea admiteriiprograme academice comunediplomație educaționalărealizări ale sistemului educațional iordanianstudenți azeri în Iordania
образователно сътрудничество Йордания Азербайджандвустранни връзки във висшето образованиекоординация между университетиулесняване на студентски обменпрограми по арабски езикопростяване на приемасъвместни образователни програмиобразователна дипломацияпостижения на йорданската образователна системаазербайджански студенти в Йордания
εκπαιδευτική συνεργασία Ιορδανία Αζερμπαϊτζάνδιμερείς δεσμοί στην ανώτατη εκπαίδευσησυντονισμός πανεπιστημίωνδιευκόλυνση ανταλλαγών φοιτητώνπρογράμματα αραβικής γλώσσαςαπλοποίηση εισαγωγήςκοινά ακαδημαϊκά προγράμματαεκπαιδευτική διπλωματίαεπιτεύγματα του ιορδανικού εκπαιδευτικού συστήματοςΑζέροι φοιτητές στην Ιορδανία
שיתוף פעולה חינוכי ירדן אזרבייג׳ןקשרים דו־צדדיים בהשכלה גבוההתיאום בין אוניברסיטאותהקלת חילופי סטודנטיםתוכניות לשפה הערביתפישוט תהליך קבלהתוכניות לימוד משותפותדיפלומטיה חינוכיתהישגי מערכת החינוך הירדניתסטודנטים אזרים בירדן
जॉर्डन अज़रबैजान शिक्षा सहयोगउच्च शिक्षा में द्विपक्षीय संबंधविश्वविद्यालय समन्वयछात्र विनिमय सुविधाअरबी भाषा कार्यक्रमप्रवेश प्रक्रिया सरलसंयुक्त शैक्षणिक कार्यक्रमशिक्षा कूटनीतिजॉर्डन शिक्षा प्रणाली उपलब्धियांजॉर्डन में अज़रबैजानी छात्र
اردن آذربائیجان تعلیمی تعاوناعلیٰ تعلیم میں دوطرفہ روابطجامعات میں رابطہ کاریطلبہ تبادلہ سہولتعربی زبان پروگرامداخلہ عمل میں آسانیمشترکہ تعلیمی پروگرامتعلیمی سفارت کاریاردنی تعلیمی نظام کی کامیابیاںاردن میں آذربائیجانی طلبہ