Türkiyə, Azərbaycan və Özbəkistan arasında keçirilən ikinci üçtərəfli mexanizm toplantısının sonunda imzalanan Ankara Bəyannaməsinin detalları açıqlanıb.
AzerVoice xəbər verir ki, bəyannamə mətnində iştirakçı nazirlər və görüşün təfərrüatları barədə məlumatlar yer alıb.
Türkiyə, Azərbaycan və Özbəkistan arasında güclü strateji tərəfdaşlıq, qarşılıqlı hörmət, etimad, ortaq maraq və tarixi mədəni əlaqələr əsasında formalaşdığı vurğulanıb.
Bəyannamədə bildirilib ki, ölkələrin bir-birinin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığına birmənalı dəstək təsdiq edilib.
Bəyannaməyə ticarət, investisiya, sənaye, enerji, nəqliyyat və logistika, rəqəmsallıq və kommunikasiya sahələrində birgə layihələrin hazırlanması və inkişafı daxildir.
2 avqust 2022-ci il tarixində Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə keçirilmiş ilk görüşün nəticələrinin bu sahələrdə əlaqələrin daha da dərinləşməsinə töhfə verəcəyindən məmnunluq ifadə olunub.
Bəyannamədə üç ölkənin sərhədlərindən keçən Mərkəzi Dəhlizin əhəmiyyəti bir daha vurğulanıb, və həmçinin sözügedən dəhlizin Türkiyə, Azərbaycan və Özbəkistanın tranzit potensialının artırılmasındakı roluna da diqqət çəkilmişdir.
Bəyannamədə Avropa Qafqaz Asiya Nəqliyyat Dəhlizinin (TRACECA) gücləndirilməsi, onun fəaliyyətinin səmərəliliyinin və səmərəliliyinin artırılması yollarının qiymətləndirilməsi, mövcud şəraitdə mexanizmlərin tam effektivliyinin qorunmasının vacibliyi qeyd edilib.
Bəyannamədə ümumi maraq doğuran və prioritet təşkil edən regional və beynəlxalq məsələlər üzrə əməkdaşlığın artırılması əzmi və dövlətlərin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə xələl gətirəcək istənilən təşəbbüsə qarşı birgə fəaliyyətə dəstək vurğulanıb.