Avropa üzrə aparılan genişmiqyaslı araşdırma göstərib ki, gənclər arasında elektron siqaret istifadəsi sürətlə artır və artıq spirtli içki və narkotik istifadəsini geridə qoyub.
Bu barədə Alkoqol və Digər Narkotiklər üzrə Avropa Məktəb Sorğusu Layihəsi (ESPAD) çərçivəsində dərc olunmuş son hesabatda bildirilir.
Hesabat 37 Avropa ölkəsində 15–16 yaşlı təxminən 114 min gəncin iştirak etdiyi sorğuya əsaslanır. 30 il ərzində gənclərin narkotikdən istifadəsi, siqaret və spirtli içki vərdişləri, eləcə də digər davranış meylləri izlənilib.
Araşdırmanın nəticələrinə əsasən, elektron siqareti sınaqdan keçirmiş gənclərin nisbəti son beş ildə 14 faizdən 44 faizə yüksəlib. Respondentlərin 22 faizi isə müntəzəm olaraq e-siqaret istifadə etdiyini bildirib.
1990-cı illərdən bəri siqaret çəkənlərin sayı azalsa da, yeniyetmə qızlar arasında gündəlik siqaret çəkmə hallarında artım müşahidə olunur. Bu, eyni zamanda ənənəvi və elektron siqaretin birgə istifadəsi ilə bağlı narahatlıqları artırır.
Respondentlərin çoxu e-siqaretə çıxışın asan olduğunu deyib. Araşdırma müəllifləri bu tendensiyanı alternativ nikotin məhsullarına keçidin bir əlaməti kimi qiymətləndirir.
Son 20 ildə alkoqol istifadəsi və aşırı içki içmə halları ümumilikdə azalsa da, bəzi ölkələrdə bu tendensiya davam edir. Aşırı alkoqol istehlakı ən yüksək Danimarka (55%), Almaniya (49%) və Avstriyada (48%) qeydə alınıb.
Eyni zamanda, gənclərin içki ilə ilk tanışlığı daha erkən yaşlara düşüb: hər üç məktəblidən biri ilk dəfə 13 yaş və ya daha kiçik yaşda spirtli içki qəbul edib.
#Avropa #Bunu bilirsinizmi? #elektron siqaret zərərləri #elektron siqaret istifadəsi #Avropada spirtli içki vərdişləri #Avropada gənclərin pis vərdişləri #ESPAD 2024 hesabatı #məktəblilərdə narkotik istifadəsi