İran Cənubi Qafqazda, qonşu və region ölkələri arasında gərginliyin azaldılması, dostluq və səmimi münasibətlərin qurulması üçün istənilən əməkdaşlıq və anlaşmanı müsbət qarşılayır.
AzerVoice-in məlumatına görə, bunu İranın 1-ci vitse-prezidenti Məhəmməd Rza Aref bu gün Qırğızıstanda Rusiya baş naziri Mixail Mişutsinlə görüşdə deyib.
Onun sözlərinə görə, İranın qənaətincə, bütün Qafqaz və Orta Asiya ölkələri bir-birləri ilə sülh və sabitlik şəraitində yaşaya bilərlər.
Xatırladaq ki, avqustun 8-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Tramp və Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin Vaşinqtonda görüşünə dair Birgə Bəyannamə imzalayıblar.
Həmin gün Vaşinqtonda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Tramp və Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyanla görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan "Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair Saziş" layihəsini paraflayıblar. Ermənistan" və Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası xarici işlər nazirlərinin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinə (ATƏT-in Minsk prosesinin bağlanması, Minsk Konfransı tərəfindən müzakirə edilən münaqişə üzrə ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi və Yüksək Səviyyəli Planlaşdırma Qrupuna) birgə müraciəti imzalayıblar. Onlar Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası xarici işlər nazirlərinin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinə birgə müraciətini (ATƏT-in Minsk Prosesinin, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin Minsk konfransının müzakirəsində olan münaqişə üzrə şəxsi nümayəndəsi və Yüksək Səviyyəli Planlaşdırma Qrupunun bağlanması barədə) imzalayıblar.
#İran #Azərbaycan #Ermənistan #ATƏT #Cənubi Qafqaz #Mixail Mişustin #Məhəmməd Rza Arif #ABŞ Azərbaycan Ermənistan münasibətləri #Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi #Azərbaycan-Ermənistan sülh sazişi 2025 #İlham Əliyev və Nikol Paşinyan Ağ Ev görüşü