BAKI, AzerVoice, Nərmin Ağayeva
Tramp administrasiyası 300 min federal işçini ixtisar edəcək.
AzerVoice xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Trampın Personal İdarəetmə İdarəsinin direktoru Skott Kupor bildirib — bu il təxminən 300 min dövlət sektoru işçisi vəzifədən ayrılacaq. Bu, yanvar ayından bəri federal mülki işçi qüvvəsinin 12,5% azalması deməkdir.
Kuporun sözlərinə görə, bu ayrılmaların 80%-i könüllü, qalan 20%-i isə məcburi ixtisarlar yolu ilə həyata keçiriləcək.
Tramp administrasiyası yanvar ayında vəzifəyə gəldikdən sonra 2,4 milyon nəfərlik federal mülki işçi qüvvəsini azaltmaq üçün kampaniya başladıb. Prezident Tramp işçilərin sayının “həddindən artıq çox” olduğunu və “aşağı performans” göstərdiklərini əsas gətirib.
Vaşinqtonda verdiyi açıqlamada Kupor bildirib:
“Mən insanları işdən çıxarmağa məcbur edə bilmərəm. Əsas məsələ kabinet üzvlərini hökumətin səmərəliliyi ilə bağlı vizyonumu qəbul etməyə inandırmaqdır.”
Əgər Kuporun proqnozları doğru çıxarsa, federal işçi qüvvəsinin azalması 2023-cü maliyyə ilində qeydə alınan 5,9%-lik könüllü işdən ayrılma göstəricisindən iki dəfə çox olacaq. Bu rəqəmlər, “İctimai Xidmət üzrə Tərəfdaşlıq” adlı qeyri-kommersiya təşkilatının hesabatına əsaslanır.
Kupor konkret dövlət qurumları üzrə ixtisar sayını açıqlamasa da, bu məlumatın daha sonra Kadrların İdarə Edilməsi Ofisi tərəfindən paylaşılacağını deyib.
#ABŞ #Donald Tramp #Vaşinqton #Federal Kəşfiyyat Xidməti (BND) #Tramp administrasiyası #Federal büdcə ixtisarları #ABŞ Müdafiə Nazirliyi ixtisar planı #kütləvi işçi ixtisarı