İran XİN-nin sözçüsü, İsrailin son dövrlərdə Qəzza ilə apardığı hücumları müharibə cinayəti olaraq pisləyib, ABŞ və onun müttəfiqlərini zorakılığın artmasında günahkar göstərərək, beynəlxalq hərəkət çağırışı edib.
AzerVoice xəbər verir ki, Bəqai, işğal altındakı Fələstindəki soyqırımın artmasını və İsrail rejiminin keçən həftə Qəzza zolağının müxtəlif bölgələrində yüzlərlə fələstinlinin amansızca kütləvi qırğınına qarşı sərt etirazını bildirib.
İsrail rejiminin davam edən cinayətlərinə reaksiya olaraq, Bəqai, İsrailin hərbi qüvvələrinin yaşayış məhəllələrinə, qaçqın düşərgələrinə, sığınacaqlara və həyat əhəmiyyətli yardım paylama mərkəzlərinə ardıcıl hücumlarını bənzərsiz müharibə cinayətləri kimi xarakterizə edib.
Qaçqınların toplanma mərkəzlərinə edilən məqsədli hücumlar və Qəzzadakı Mustafa Hafez məktəbinin vəhşicəsinə bombalanmasına istinad edərək, ABŞ, Almaniya və işğalçı rejimi dəstəkləyən digər ölkələri Qəzzada soyqırımın və insanlığa qarşı cinayətlərin davam etməsində məsul tutub.
Bəqai, beynəlxalq cəmiyyətə və İslam ölkələrinə, Fələstin xalqını dəstəkləmək və Fələstinin dərindən köklənmiş tarixi kimliyini silməyi hədəfləyən müstəmləkəçiliyə qarşı mübarizə aparmaq üçün təcili və qətiyyətli tədbirlər görməyə çağırıb.
Bundan əlavə, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə xüsusi nümayəndəsi Franseska Albanesinin, İsrail rejiminin vəhşicə cinayətlərini ifşa etmə və Fələstin xalqının hüquqlarını müdafiə etmə sahəsindəki davamlı səylərini təqdir edən Bəqai, ABŞ və İsrail rejimini dəstəkləyən digər ölkələrin xüsusi nümayəndəni susdurmaq üçün artan təzyiqlərini qınayıb.
#İsrail #İran #Almaniya #BMT #ABŞ #Francesca Albanese #İran XİN #İsrail ordusu #İsrail və İran gərginliyi #İsmayıl Bəqai #İsrail və Qəzza münaqişəsi