Fransa psixi sağlamlıq sahəsində saxta terapevtlərin yayılması ilə üz-üzədir
AzerVoice xəbər verir ki, Fransada artan psixoloji yardım tələbatı və tənzimlənmənin olmaması fonunda özünü psixoloq və ya həyat məsləhətçisi kimi təqdim edən saxta terapevtlər ciddi təhlükə mənbəyinə çevrilib.
25 yaşlı Mari (adı dəyişdirilib) adlı qadının hekayəsi bu problemin ciddiliyini ortaya qoyur. Fizioterapevtin yönləndirməsi ilə “bədənə yönəlik psixoloji müalicə” seanslarına qatılan Mari “sujufologiya” və hipnoz üsullarına məruz qalıb. İkinci seansda saxta terapevt onun uşaq yaşlarında babası tərəfindən istismara məruz qaldığını “xatırlatmağa” çalışıb və bunun “şübhəsiz gerçək” olduğunu iddia edib. Mari bu müdaxilələrin həyatını alt-üst etdiyini bildirib.
Daha sonra psixiatr tərəfindən ona hipnozun yanlış xatirələr yarada biləcəyi bildirilib. Fransanın psixi sağlamlıq üzrə nəzarət orqanı Mivelodis, bu cür halların artdığını və “yalançı xatirələrin uydurulmasının insan psixikasına zərər verdiyini” açıqlayıb.
Mivelodis-in prezidenti Donatien Le Vaillant, xüsusilə “bədəndən toksin çıxarma” və ya “ağır metalları təmizləmə” kimi əsassız iddialarla çıxış edən saxta metodların autizm kimi xəstəliklərin sayını artırdığına dair hesabatlar olduğunu deyib.
Qurumun 2022–2024-cü illər üzrə hesabatına görə, daxil olan şikayətlərin 37%-i sağlamlıq və rifahla, 80%-i isə tibb təhsili olmayan şəxslərlə bağlı olub.
Fransanın Daxili İşlər Nazirliyi isə xəbərdarlıq edib ki, psixi sağlamlıq sahəsi “ciddi psixoloji ziyana səbəb ola biləcək nəzarətsiz psixoterapiya üsullarına geniş inamla yanaşılan sürətlə böyüyən bir bazara çevrilib.”
Qeyd edək ki, Fransa qanunvericiliyinə əsasən yalnız psixoloq, psixoterapevt və psixiatr titulları rəsmi şəkildə qorunur. Digər adlar – məsələn, “məsləhətçi” və ya “məşqçi” – tənzimlənmir və bu, saxtakarlığın yayılmasına şərait yaradır. Ekspertlər effektiv maarifləndirmə ilə insanların bu cür fırıldaqçılardan qorunmasının vacibliyini vurğulayırlar.
#Fransa #psixalogiya #Psixi sağlamlıq #psixoloji təhlükə #Avstraliya seçki vədləri #müalicə üsulları #Avstraliyada siyasi partiyalar #psixoloji manipulyasiya
Yanvar ayında Türkiyədən Fransaya mebel ixracı 21 milyon dolları keçib (ÖZƏL)