İran, Donald Trampın ABŞ prezident seçkilərində qələbəsini şərh edərək, bu hadisənin Vaşinqtonun əvvəlki siyasətlərini yenidən nəzərdən keçirməsi üçün bir fürsət olduğunu bildirib.
AzerVoice xəbər verir ki, İranın Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü İsmayıl Bəqayi, ABŞ-ın əvvəlki administrasiyalarının siyasətlərinin İran üçün acı təcrübələrə səbəb olduğunu qeyd edib.
O, Trampın seçilməsi ilə Vaşinqtonun bu siyasətləri təkrar nəzərdən keçirmək imkanı əldə etdiyini vurğulayıb.
Bəqayi, Trampın qələbəsinin ABŞ-ın xarici siyasətində yeni bir yanaşmanın yaranmasına səbəb ola biləcəyini və bu dəyişikliklərin bölgədəki gərginliyi azaltmaq və qarşılıqlı faydalı münasibətləri inkişaf etdirmək üçün bir fürsət yaradacağını söyləyib.
Qeyd edək ki, 78 yaşlı Tramp karyerası ərzində Amerika daxilində və xaricdə çoxsaylı tənqidlərlə qarşılaşıb. Lakin prezident Co Baydenin iyulda yarışdan çəkilməsindən sonra onun yerinə gələn Demokrat Partiyasının üzvü olan Kamala Harrisə qalib gəlib. Tramp həmçinin iki sui-qəsd cəhdi və bir sıra mübahisəli ittihamlarla da üzləşib, lakin bütün bunlara baxmayaraq, seçicilərin böyük dəstəyi ilə Ağ Evə dönməyi bacarıb.