İsrailin Baş naziri Binyamin Netanyahu, ABŞ prezidenti Donald Trampın rəhbərliyini və onun Qəzza və Yaxın Şərqə yanaşmasını alqışlayıb və bildirib ki, bu plana, yəni fələstinlilərin Qəzzadan çıxmasına Misir əngəl törədir.
O qeyd edib ki, Trampın bu planı ideal plandır.
"Qəzza böyük bir həbsxanaya çevrilib və Trampın hazırda etdiyi şey, bu həbsxananın qapılarını açmaq və Fələstinliləri oradan çıxarmağa cəhd etməkdir.", - deyə o bildirib.
Netanyahu, Qəzza sakinləri üçün alternativ bir yer tapmağın vacib olduğunu vurğulayıb.
"Mən inanıram ki, prezident Tramp, Vaşinqtonda İsrail üçün ən böyük dostdur. İlk iki həftədə Trump, verdiyi bütün vədləri yerinə yetirdi. O, yəhudi düşmənçiliyinə qarşı çıxıb və Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinə qarşı mübarizə apardı. Bu, ABŞ-ı, İsraili və demokratiyaları hədəf alan bu rüşvət almış beynəlxalq məhkəməyə qarşı mübarizədir.", - deyə o qeyd edib.
Keçən həftə, Netanyahu ilə Ağ Evdəki birgə mətbuat konfransında ABŞ prezidenti, Fələstinlilərin Qəzzədən daimi olaraq köçürülməsini təklif edib və ABŞ-ın Qəzzəni idarə etməsini təklif edib.
Yanvar ayının sonlarına doğru, Tramp, əvvəlki prezident Joe Bidenin rəhbərliyi altında tətbiq edilən 2 min funt çəkisindəki bomba tədarükü qadağasını ləğv edib. Bu qadağaya görə İsrailə silah tədarükü qadağan edilmişdi.
Bu həftə əvvəli, ABŞ prezidenti, Birləşmiş Ştatlar və onun müttəfiqləri, o cümlədən İsrail ilə əlaqədar Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin araşdırmalarına kömək edən şəxslərə qarşı iqtisadi sanksiyalar və səyahət qadağaları tətbiq edən bir icra hakimiyyəti fərmanı imzalayıb.
Əvvəllər Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi, İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu və keçmiş müdafiə naziri Yoav Galant-a qarşı həbs qərarı çıxarmışdı. Məhkəmə, onlara Qəzzə zolağında mülki şəxslərə qarşı məqsədli hücumlar etməkdə cinayət məsuliyyətini irəli sürmüşdü.