ABŞ prezidenti Donald Tramp Misir və İordaniyanın, Qəzzədən köçkünləri qəbul edəcəyini vurğulayıb, baxmayaraq ki, hər iki ərəb dövləti, onun Fələstinliləri bölgədən köçürmək planını rədd etdiklərini açıqlayıb.
AzerVoice xəbər verir ki, Tramp bu açıqlamanı, Misir prezidenti Əbdülfəttah əs-Sisi və İordaniya kralı Abdullah II-nin, HƏMƏS və İsrail arasında baş vermiş müharibədən sonra Qəzzə sakinlərinin məcburi köçürülməsini rədd etmələrindən bir gün sonra edilib.
Qeyd edək ki, İsrail və HƏMƏS arasında atəşkəsin qüvvəyə minməsindən sonra 19 yanvarda, Tramp ötən həftə Qəzzə ərazisini "təmizləmək" və fələstinliləri Misir və ya Ürdün kimi "daha təhlükəsiz" yerlərə köçürmək planını təqdim edib.
Ağ Evin açıqlamasına görə, Trampın Yaxın Şərq üzrə xüsusi nümayəndəsi Stiv Vıtkof, atəşkəsin zəif olduğu dövrü dəstəkləmək üçün bu həftə Qəzzəyə bir səfər edib. O, həmçinin İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu ilə də görüşüb.
Əs-Sisi, ABŞ-ın əsas müttəfiqi, çərşənbə günü Qahirədəki mətbuat konfransında "Fələstin xalqının deportasiyası və köçürülməsi ədalətsizlikdir və biz buna qoşula bilmərik" deyib. Kral Abdullah II isə ayrıca olaraq "İordaniyanın mövqeyini" vurğulayıb və fələstinlilərin öz torpaqlarında qalmasını və hüquqlarını, iki dövlətli həllə əsaslanaraq almasını müdafiə edib. Oktyabr (2023) ayında İsrail və HƏMƏS arasında müharibənin başlanmasından bəri, Misir və Ürdün, Fələstinlilərin öz sərhədlərindən keçərək, Qəzzə və Cənub Qərb Sahilindən köçürülməsi planlarına qarşı xəbərdarlıq ediblər.