BAKI, AzerVoice, Orxan Qədirzadə
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov BƏƏ-nin iqlim və ətraf mühit naziri Amna Al Dahakın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
AzerVoice İqtisadiyyat Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, nazirlikdə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) iqlim və ətraf mühit naziri Amna Al Dahakın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşdə ölkələrimiz arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib.
Görüşdə Azərbaycan-BƏƏ ikitərəfli əlaqələrinin strateji tərəfdaşlığa əsaslandığı vurğulanıb. Ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə, o cümlədən iqtisadi-ticari, enerji, həmçinin bərpaolunan enerji, kənd təsərrüfatı, qida təhlükəsizliyi, nəqliyyat, logistika, mədəni, humanitar və digər istiqamətlərdə inkişafından məmnunluq ifadə olunub.
Ölkələr arasında ticarəti daha da asanlaşdırmaq və liberallaşdırmaq, həmçinin qeyri-neft-qaz sektoru üzrə dövriyyəni artırmaq məqsədi ilə imzalanmış Hərtərəfli İqtisadi Tərəfdaşlıq Sazişinin iqtisadi əlaqələrin inkişafında önəmi nəzərə çatdırılıb.
Azərbaycanda yaradılan əlverişli investisiya mühiti vurğulanıb, iki ölkənin iştirakı ilə yaradılmış Birgə İnvestisiya Fondunun qarşılıqlı maraq doğuran layihələrin həyata keçirilməsində və maliyyələşdirilməsində rolu diqqətə çatdırılıb. Həmçinin “Masdar” şirkətinin Azərbaycanın bərpaolunan enerji sektoruna sərmayələrinin əhəmiyyətinə toxunulub.
Görüşdə dayanıqlı iqtisadi artıma xidmət edən birgə layihələr, səmərəli biznes həllərinin tətbiqi, karbon emissiyalarının azaldılması barədə müzakirələr aparılıb, Azərbaycan-BƏƏ şirkətləri arasında B2B görüşlərin işgüzar əlaqələrin genişlənməsinə, qarşılıqlı investisiya imkanlarının artmasına töhfə verdiyi qeyd olunub.
[AZ] Mikayıl Cabbarov, BƏƏ, iqtisadiyyat, tərəfdaşlıq, investisiya, Masdar, yaşıl enerji, ticarət, Bakı, Amna Al Dahak [TR] Mikayıl Cabbarov, BAE, ekonomi, ortaklık, yatırım, Masdar, yeşil enerji, ticaret, Bakü, Amna Al Dahak [EN] Mikayil Jabbarov, UAE, economy, partnership, investment, Masdar, green energy, trade, Baku, Amna Al Dahak [RU] Микаил Джаббаров, ОАЭ, экономика, партнерство, инвестиции, Masdar, зеленая энергия, торговля, Баку, Амна Аль Дахак [DE] Mikayil Jabbarov, VAE, Wirtschaft, Partnerschaft, Investition, Masdar, grüne Energie, Handel, Baku [FR] Mikayil Jabbarov, EAU, économie, partenariat, investissement, Masdar, énergie verte, commerce, Bakou [ES] Mikayil Jabbarov, EAU, economía, asociación, inversión, Masdar, energía verde, comercio, Bakú [IT] Mikayil Jabbarov, EAU, economia, partnership, investimento, Masdar, energia verde, commercio, Baku [PT] Mikayil Jabbarov, EAU, economia, parceria, investimento, Masdar, energia verde, comércio, Baku [NL] Mikayil Jabbarov, VAE, economie, partnerschap, investering, Masdar, groene energie, handel, Bakoe [PL] Mikayil Jabbarov, ZEA, gospodarka, partnerstwo, inwestycja, Masdar, zielona energia, handel, Baku [UK] Мікаїл Джаббаров, ОАЕ, економіка, партнерство, інвестиції, Masdar, зелена енергія, торгівля, Баку [AR] ميكائيل جباروف, الإمارات, اقتصاد, شراكة, استثمار, مصدر, طاقة خضراء, تجارة, باكو [FA] میکائیل جباروف, امارات, اقتصاد, مشارکت, سرمایه گذاری, مصدر, انرژی سبز, تجارت, باکو [ZH] 米卡伊尔·贾巴罗夫, 阿联酋, 经济, 伙伴关系, 投资, 马斯达尔, 绿色能源, 贸易, 巴库 [JP] ミカイル・ジャバロフ, UAE, 経済, パートナーシップ, 投資, マスダール, グリーンエネルギー, 貿易, バクー [KO] 미카일 자바로프, UAE, 경제, 파트너십, 투자, 마스다르, 그린 에너지, 무역, 바쿠 [HI] मिकैल जब्बारोव, यूएई, अर्थव्यवस्था, साझेदारी, निवेश, मसदूर, हरित ऊर्जा, व्यापार, बाकू [EL] Mikayil Jabbarov, ΗΑΕ, οικονομία, εταιρική σχέση, επένδυση, Masdar, πράσινη ενέργεια, εμπόριο, Μπακού [HE] מיקאיל ג'בארוב, איחוד האמירויות, כלכלה, שותפות, השקעה, מסדאר, אנרגיה ירוקה, מסחר, באקו [ID] Mikayil Jabbarov, UEA, ekonomi, kemitraan, investasi, Masdar, energi hijau, perdagangan, Baku [VI] Mikayil Jabbarov, UAE, kinh tế, đối tác, đầu tư, Masdar, năng lượng xanh, thương mại, Baku [TH] มิคายิล จับบารอฟ, ยูเออี, เศรษฐกิจ, พันธมิตร, การลงทุน, มาสดาร์, พลังงานสีเขียว, การค้า, บากู [SV] Mikayil Jabbarov, Förenade Arabemiraten, ekonomi, partnerskap, investering, Masdar, grön energi, handel, Baku [NO] Mikayil Jabbarov, De forente arabiske emirater, økonomi, partnerskap, investering, Masdar, grønn energi, handel, Baku [FI] Mikayil Jabbarov, Arabiemiirikunnat, talous, kumppanuus, investointi, Masdar, vihreä energia, kauppa, Baku [CS] Mikayil Jabbarov, SAE, ekonomika, partnerství, investice, Masdar, zelená energie, obchod, Baku [HU] Mikayil Jabbarov, Egyesült Arab Emírségek, gazdaság, partnerség, befektetés, Masdar, zöld energia, kereskedelem, Baku [RO] Mikayil Jabbarov, EAU, economie, parteneriat, investiție, Masdar, energie verde, comerț, Baku [BG] Микаил Джаббаров, ОАЕ, икономика, партньорство, инвестиция, Masdar, зелена енергия, търговия, Баку
#Bakı #Mikayıl Cabbarov BƏƏ naziri ilə görüşdü: İqtisadi əlaqələrdə yeni mərhələ #Azərbaycan və BƏƏ arasında Hərtərəfli İqtisadi Tərəfdaşlıq Sazişi müzakirə olunubc #Masdarın investisiyaları və yaşıl enerji: Bakıda mühüm görüş #Masdarın investisiyaları və yaşıl enerji: Bakıda mühüm görüşAzərbaycan-BƏƏ Birgə İnvestisiya Fondu: Yeni layihələr yoldadır #Karbon emissiyalarının azaldılması və dayanıqlı artım: Nazirlərin Cenevrə sonrası Bakı təması #AzerVoice: Mikayıl Cabbarov və Amna Al Dahak strateji əməkdaşlığı müzakirə ediblər #Bakan Mikayıl Cabbarov BAE heyetiyle görüştü: Ekonomik ortaklık derinleşiyor