Əfqanıstan Xarici İşlər Nazirliyinin Vəkili Əmirhan Muttaki bildirib ki, Kabil ilə İslamabad arasındakı görüşlərin uğursuz olmasının əsas səbəbi Pakistan nümayəndələrinin “məqbul və həyata keçirilə bilməyən tələbləri” olub.
AzerVoice xəbər verir ki, Kabil mərkəzli Tolo News kanalına danışan Muttaki, İstanbulda keçirilən görüşləri qiymətləndirərək, Pakistanlı nümayəndələrin müzakirələr zamanı “heç yerinə yetirilə bilməyən və məqbul olmayan” tələblər irəli sürdüklərini qeyd edib. Onlardan biri belə olub: “Bizə Pakistan ərazisində bir daha təhlükəsizlik hadisəsi baş verməyəcəyinə zəmanət verin.”
Muttaki vurğulayıb ki, Əfqanıstan Pakistan ilə qarşılıqlı hörmətə əsaslanan dost münasibətlər qurmaq istəyir, lakin ölkənin ərazi bütövlüyünü qorumaqda davam edəcək. O həmçinin Pakistanın Əfqanıstan üzərində təzyiq göstərmək üçün ticarət yollarını bağladığını bildirib.
Xatırladaq ki, Pakistan və Əfqanıstan arasında sərhəd toqquşmalarından sonra 15 oktyabrda elan edilən 48 saatlıq atəşkəs, Türkiyə və Qətərin dəstəyi ilə Doha’dakı görüşlərin sonunda uzadılıb. Doha görüşlərinə Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın tapşırığı ilə Milli Kəşfiyyat Təşkilatının rəhbəri İbrahim Kalın da qatılıb.
Görüşlərin əsas mövzusu “mövcud atəşkəsin uzadılması və son sərhəd toqquşmalarının həlli” olub. Doha’dakı 14 saatlıq müzakirələrdən sonra atəşkəsin detalları üzərində işləyəcək texniki komitənin ilk toplantısının İstanbulda keçirilməsi qərara alınıb.
Pakistan və Əfqanıstan heyətləri 25 oktyabrda İstanbulda görüşərək ilk turu yekunlaşdırıb və yenidən görüşmək üçün 30 oktyabr tarixinə qərar veriblər. Lakin 7 noyabrda Pakistan Müdafiə Naziri Xavaca Məhəmməd Asif görüşlərin nəticəsiz qaldığını və dayandırıldığını açıqlayıb.
#Pakistan #Əfqanıstan #Pakistan-Əfqanıstan sərhədi #Pakistan Əfqanıstan sərhədi təhlükəsizliyi #Əfqanıstan-Pakistan münasibətləri #Pakistan-Əfqanıstan #Pakistan və Əfqanıstan arasında gərginlik #Pakistan və Əfqanıstan