ABŞ-ın Təl-Əvivdəki səfiri Mayk Hukabi prezident Trampın Qəzza zolağına humanitar yardımın çatdırılması barədə göstəriş verdiyini açıqlayıb. İsrail mətbuatına açıqlama verən Hukabi bölgədəki ən aktual problemin qida qıtlığı və aclıq səbəbiylə ölümlər olduğunu qeyd edib.
AzerVoice xəbər verir ki, Hukabi İsrailin yardım əməliyyatlarında rol oynamayacağını və Vaşinqtondan bütün fəaliyyətləri barədə əvvəlcədən məlumat verməsinin tələb olunmadığını bildirib. ABŞ səfiri qeyd edib ki, humanitar böhranın qarşısını almaq üçün təcili tədbirlər görülməlidir.
“Haaretz” qəzetinin məlumatına görə, ABŞ prezidenti Trampın Qəzzaya təcili humanitar yardımın daxil olması əmri verdiyini deyən Hukabi, yardımın paylanması planının atəşkəs razılaşmasının əldə edilib-edilməməsindən asılı olmayacağını bildirib.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Humanitar İşlərin Koordinasiya Ofisinin (OCHA) İsrailin humanitar yardım paylama planı ilə bağlı tənqidlərinə də toxunan Hukabi, nəzərdə tutduğu əməliyyatın Trampın başlatdığı yardım paylama əməliyyatı olduğunu vurğuladı.
Huckabee, İsrailin yardımın paylanmasında iştirak etməyəcəyini və ABŞ-ın İsrailə edəcəyi hər şeyi söyləmək məcburiyyətində olmadığını vurğuladı.
İsrail martın 2-də Qəzzaya humanitar yardımların daxil olmasını dayandırıb və martın 18-də hücumlarını bərpa edib.İsrail ordusunun 19 aydır hücum etdiyi Qəzza zolağına yardım axınının qarşısının alınması böyük humanitar böhrana səbəb olub.
Beynəlxalq reaksiyaları azaltmağa çalışan Tel-Əviv hökumətinin İsrail ordusunun da iştirak etdiyi məhdud humanitar yardım paylama planı üzərində işlədiyi bildirilir.
#İsrail #Qəzza zolağı #BMT #ABŞ #OCHA #Qəzza hücumu #Qəzza münaqişəsi #Trampın Qəzza planı #Qəzzanın yenidən qurulması #Humanitar fəlakət Qəzza #Uşaq ölümü Qəzza #Qəzzanın bərpası 2025 #Qəzzada müharibədən sonrakı vəziyyət