2026-ci ilin yanvar ayında Türkiyənin Van Hava Limanına gələn sərnişinlərin sayı 2025-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 0,04 faiz artaraq, 146 min 758 nəfər olub.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, 2026-ci ilin yanvar ayında hava limanının daxili reyslər üzrə sərnişin daşıma 2025-ci ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 1 faiz azalaraq, 143 min 817 nəfər, beynəlxalq reyslər üzrə isə 1 dəfə artaraq 2 min 941 nəfər təşkil edib.
2026-ci ilin yanvar ayında hava limanının yük daşınması 2025-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 9 faiz artaraq min 494 ton təşkil edib. Bununla yanaşı, 2026-ci ilin yanvar ayında hava limanının daxili reyslər üzrə yük daşınması 2025-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 6 faiz artaraq, min 422 ton, beynəlxalq reyslər üzrə yük daşınması isə eyni dövrlə müqayisədə 1 dəfə artaraq, 73 ton təşkil edib.
Məlumata əsasən, hava limanından 2026-ci ilin yanvar ayında həyata keçirilən uçuşların sayı 2025-ci ilin yanvar ayı ilə müqayisədə 24 faiz azalaraq, min 248 olub. Bununla yanaşı, daxili reyslər üzrə yerinə yetirilən uçuşların sayı 25 faiz azalaraq, min 226, beynəlxalq reyslər üzrə isə 1 dəfə artaraq 22 olub.
2026-ci ilin yanvar ayında Türkiyənin bütün hava limanlarında sərnişin daşınması 17 milyon 773 min 67 nəfər, yük daşınması isə 401 min 866 ton təşkil edib.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin dekabr ayında Türkiyənin bütün hava limanlarında sərnişin daşınması 247 milyon 17 min 152 nəfər, yük daşınması isə 5 milyon 149 min 714 ton təşkil edib.