Türkiyənin Mersin limanı 3 milyon tondan çox yük qəbul edib (ÖZƏL)
27 Mart 2025 09:20
2025 - ci ilin yanvar ayında Türkiyənin Mersin limanı 3 milyon 375 min 125 ton yük qəbul edib.
Bu barədə AzerVoice-a Türkiyənin Nəqliyyat və İnfrastruktur Nazirliyindən məlumat verilib.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, Mersin limanından Türkiyə bayrağı altında 220 min 307 ton yük , digər ölkələrin bayraqları altında üzən gəmilərlə isə 3 milyon 154 min 818 ton yük daşınıb.
2025 - ci ilin yanvar ayında Mersin limanından 21 min 987 tranzit yük aşırılıb.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin fevral ayında Türkiyə limanları 30 milyon 855 min 73 ton yük qəbul edib.
Bu dövr ərzində də Türkiyə bayrağı altında gəmilərlə daxili limanlara yük qəbulu 2 milyon 360 min 170 ton təşkil edib.
“Türkiyə limanlarına digər ölkələrin bayraqları altında gəmilərlə yük daşınması 28 milyon 494 min 852 ton olub”, – deyə nazirlikdən bildirilib.
Məlumatda bildirilib ki, 2025-ci ilin fevral ayında Türkiyə limanlarından 5 milyon 17 min 716 ton transit yük daşınıb.
Qeyd edək ki, bu ilin fevral ayında Türkiyə limanları 3 min 878 gəmi qəbul edib.
Məlumata görə, bu dövrdə Türkiyə limanlarına digər ölkələrin bayraqları altında qəbul edilən gəmilərin sayı min 232, Türkiyə bayrağı altında qəbul edilən gəmilərin sayı isə 2 min 646 olub.
2024-cü ilin fevral ayında Türkiyə limanları 4 min 352 gəmi qəbul edib.
“Bu müddət ərzində Türkiyə limanları tərəfindən qəbul edilən digər ölkələrin bayraqları altında olan gəmilər 2 min 953, Türkiyə bayrağı altında olan gəmilər isə min 399 olub”, - deyə nazirlikdən bildirilib.
#Mersin limanı #Türkiyə yük daşımaları #Beynəlxalq yük daşımaları #Türkiyə limanlarının yük qəbulu 2025 #Türkiyə limanları yükdaşımalar #2025 Türkiyə limanlarına daxil olan gəmi sayı #Türkiyə limanları və beynəlxalq gəmiçilik
Türkiyənin Kocaeli limanında gəmi hərəkəti artıb (ÖZƏL)
15 Fevral 2026 11:00
Antalya hava limanında sərnişin axını artdı, beynəlxalq göstərici gerilədi (ÖZƏL)
15 Fevral 2026 09:00
Dalaman Hava Limanında uçuş sayı 45 faiz azalıb (ÖZƏL)
12 Fevral 2026 10:00
2026-cı ilin ilk ayında 4 mindən çox gəmi limanlara yan alıb (ÖZƏL)